ABD Kudüs’te Filistinlilere ilişkin özel mülklere diplomatik kompleks inşa etmeyi planlıyor

İsrail’deki Arap Azınlıkların Hakları Hukuk Merkezi’nden (ADALAH) yapılan yazılı açıklamada, Kudüs’te Filistinlilere ilişkin özel mülklere, ABD’nin Kudüs Büyükelçiliğine bağlı diplomatik bir kompleks inşa edilmesi için ABD ve İsrail ortasında ortak bir planın olduğuna dair yeni delillerin bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, ABD Lideri Joe Biden’ın İsrail ziyareti yaklaşırken, ABD vatandaşları ve Doğu Kudüs’ün Filistinli sakinlerinin de ortasında olduğu birinci toprak sahiplerinin mirasçılarının, kelam konusu planın ivedilikle iptal edilmesini istediği tabir edildi.

Açıklamada ayrıyeten ADALAH tarafından yapılan arşiv kayıtlarındaki incelemelere nazaran, kelam konusu bölgenin asıl sahiplerinin Filistinliler olduğunun ortaya çıktığı, İsrail’in 1950 tarihli “Sahipsiz Mülkler Yasası” kullanılarak Filistinli mültecilerin topraklarına yasa dışı bir formda el konulduğu bilgisi verildi.

ABD Lideri Biden, 13-16 Temmuz tarihlerinde İsrail, Batı Şeria ve Suudi Arabistan’ı kapsayan Orta Doğu ziyareti gerçekleştirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.