Alman Kilisesinde 75 yılda 610 çocuk din adamları tarafından cinsel istismara uğradı

Münster Üniversitesi‘ndeki vazifeli 5 uzman tarafından gerçekleştirilen araştırmaya nazaran son 75 yılda 610 çocukla ilgili cinsel istismar davası resmi kayıtlara geçti. 2018 yılındaki bir evvelki araştırma, istismar sayılarının yalnızca üçte birinin kayıtlara geçtiğini ortaya koymuştu.

Araştırmayı yöneten tarihçi Natalie Powroznik, 1945 ila 2020 ortasındaki gerçek sayının çok daha fazla olabileceğini belirterek, bu periyot içinde “5 bin ya da 6 bin kız yahut erkek çocuğun Katolik din adamlarının istismarından etkilenmiş olabileceğini söz etti.

Raporda, 183’ü rahip, toplam 196 Katolik din adamının 5 bin 700 kere istismarda bulunduğu kaydedildi.

Din adamlarının yüzde beşinin, 10’dan fazla kurbanı olan seri hatalılar ortasında yer aldığı kaydedilen raporda, din adamları içinde yalnızca yüzde 10’dan azının rastgele bir yasal sonuçla karşı karşıya kaldığının tespit edildiği vurgulandı.

Rapora nazaran Münster piskoposluğunda en fazla cinsel istismar olayları 1960’lı ve1970’li yıllar gerisinde yaşanırken, bu periyotta haftada ortalama iki cinsel istismarın yaşandığı kaydedildi.

İstismara uğrayan dört şahıstan üçünün oğlan olduğu ve çocukların yaşlarının 10 ila 14 ortasında olduğu saptandı.

Cinsel istismara uğrayan çocukların ileriki yaşlarda önemli ruhsal sıkıntılar yaşadığı kaydedilen raporda en az 27 intihara teşebbüs olayının kayıtlara geçtiği söz edildi.

Raporda, 2009 yılından bu yanan bölgede piskopos olarak misyon yapan Felix Genn, istismarda bulananlar hakkında harekete geçmemekle suçlandı.

Piskopoz Felix Genn’in cuma günü bir açıklama yapması bekleniyor.

Alman Katolik Kilisesi, daha evvelki yıllarda da bu tarafta yayımlanan raporlarla çocuklara yönelik cinsel istismara karşı etkisiz kalmakla suçlanmıştı.

Alman Piskoposlar Konferansı’nın 2018 yılında yaptığı çalışmada, bin 670 din adamının 1946 ila 2014 yılları ortasında 3 bin 677 yaşı küçüğe cinsel istismarda bulunduğu rapor edilmişti.

Bununla birlikte bu sayının da daha fazla olduğu kestirim ediliyor.

Münih ve Freising piskoposlukları da, vazife bölgelerinde 173 rahibin istismarda bulunduğu çocuk kurbanların sayısının 497 civarında olduğunu rapor etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.