‘Ata Dedeler’ soruşturması tamamlandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kamuoyunda ‘Ata Dedeler’ hata örgütü olarak bilinen 43 kuşkulu hakkındaki iddianameyi tamamladı.

İddianamede farklı meslek kümelerinden 88 mağdur ve 254 müşteki de yer alırken; birtakım şüphelilerin kamu vazifelisi olduğu ve kendilerini ‘devletin ticari istihbarat ayağı’ olarak tanıtıp, örgüte kazandırdıkları yeni üyelere haksız yarar karşılığında bürokrasideki işlerinin kısa müddette çözüleceği vaadinde bulundukları belirtildi.

Örgüt, dolandırıcılık, suç…

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede şüpheliler hakkında, ‘suç işlemek hedefiyle kurulan örgüte üye olma’ ve ‘kişinin, kendisini kamu vazifelisi yahut banka, sigorta, kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması yahut bu kurumlarla alakalı olduğunu söylemesi suretiyle dolandırıcılık’ üzere cürümlerden çeşitli yıllarda mahpus cezası istendi.

‘Soruşturma MİT yazısıyla başladı’

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) İzmir Emniyet Müdürlüğüne yazdığı yazı üzerinden başlatılan soruşturmada, şüphelilerin İzmir ve civar vilayetlerde kendilerini devlete bağlı saklı bir yapı olarak tabir ettiği aktarıldı.

Yapılan teknik takibin akabinde şüphelilerin, ‘DEDELER’ isimli WhatsApp kümesinin bulunduğu ve bu kümede örgütsel hiyerarşik bir yapının ve kod isimlerinin yer aldığı belirtildi.

Hazırlanan iddianamede şüphelilerin örgütteki pozisyonlarına nazaran kontrat imzaladıkları ve buna nazaran de maaş aldıkları tabir edildi.

Yapıya ait yüzük bile dağıttılar

İddianamede “Örgüt başkanı ve yöneticileri dışında kuşkulu olan şahısların mağdur/müşteki pozisyonunda olan bireyler üzere örgüte para vererek girdiklerini, kendilerinin de mağdur olduklarını ve menfaat temin etmediklerini savunmuş iseler de; örgüte üye kazandırmak için süreçte örgüt önderi tarafından kurgulandığı üzere yapının devletin üst seviyesi vazifelilerinin bilgisi dahilinde kurulan ekonomik istihbarat teşkilatı olduğunun, yapıdaki pozisyona nazaran bireylerle kontrat imzalandıktan sonra 1,5-2 milyon TL nakit para verileceği, konut otomobil alınacağı, yeniden pozisyona nazaran 20 bin-70 bin TL ortasında maaş verileceği, her üyeye 5 farklı kimlik düzenlenip hatta yapıya ait yüzük dağıtılacağı belirtildiği, şüphelilerin mağdur/müştekilerden ayrıldığı noktanın ise örgüt içerisinde süratle yükselerek vadedilen maaş ve haklara bir an evvel ulaşabilmek hedefiyle çok sayıda kişiyi örgüte kazandırmak için çaba göstermeleri tıpkı hileyi referans oldukları şahsa uygulayarak uzun vadede kendi lehlerine kısa vadede ise örgüt başkanı ve yöneticileri lehine menfaat temin ettikleri anlaşılmıştır.” denildi.

2 bin 296 yıldan 5 bin 600 yıla kadar mahpus cezası istemi

İddianamede yer alan 43 kuşkulu hakkında belirtilen hatalardan 2 bin 296 yıldan 5 bin 600 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılmaları talep edildi.

İHA’nın haberine nazaran Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesince yetkisizlik kararı verilen iddianame İzmir’e gönderildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.