Bakan Kurum: Tuz Gölü flamingo cenneti olmaya devam edecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, Özel Etraf Müdafaa Bölgesi Tuz Gölü’ndeki kuraklık nedeniyle yaşanan flamingo ölümlerinin önüne geçmek için tedbirler alındı. Flamingo yavrularının uçma ergenliğine erişinceye kadar, kuluçka bölgesinin susuz kalmaması için bölgeye tankerlerle su desteği yapıldı. Akabinde kalıcı tahlil için borularla su transferi çalışması hayata geçirildi. Bilim insanlarından alınan görüş doğrultusunda bölgeye yakın Gölyazı Mahallesi’ndeki su kaynağından 4 kilometre boru döşenerek flamingolara can suyu transferine başlandı.

‘KESİNTİSİZ SU TRANSFERİNE BAŞLADIK’

Bakan Murat Kurum, hususa ait yaptığı yazılı değerlendirmede, flamingoların kuşağını yaşatmak için her türlü tedbiri aldıklarını vurgulayarak, “Kuraklığın tesirindeki Tuz Gölü’nde bulunan flamingolara tankerlerle su taşıyoruz. Bu hassasiyetimizin devamı olarak kalıcı bir tahlil için yeni bir adım daha attık. Gölyazı Mahallesi’nden, 4 kilometrelik bir boru sınırı döşeyerek kuşların kreş alanına kesintisiz su transferine başladık. Yaptığımız çalışmalarla tüm yolları deniyor, tek bir yavruyu bile kaybetmemek için var gücümüzle çalışıyoruz. İnşallah bu tahlille Tuz Gölü flamingo cenneti olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, Tuz Gölü’ndeki flamingo yavrularına can suyu için tankerlerle su taşıyan Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ve boruların Gölyazı Mahallesi’nden Tuz Gölü’ne ulaşması için takviye veren Cihanbeyli Belediye Başkanlığı’na da eforları için teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.