Bakan Nureddin Nebati’den ‘sosyal medya gelirleri’ açıklaması: 588 kişi hakkında süreç başlatıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, e ticaret, toplumsal medya ve uzaktan çalışma yoluyla gelir elde edenleri yakın takibe aldı. Bahisle ilgili bir mühlet evvel başlatılan Risk Tahlili Kıymetlendirme ve Araştırma Sistemi olan (RADAR) sistemi ile bu alanda gelir sağlayanlar takip ediliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kayıt dışı iktisatla uğraşa ait toplumsal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati, bugüne dek Youtube, Facebook, Instagram, Bigo Live, Twitch, TikTok, Dlive ve Scorp mecraları üzerinden yapılan tahliller sonucu, 65 bin kişinin tahlil edildiği bilgisini verdi.

“50 bin kişinin, toplumsal medya aracılığı ile elde ettiği gelirler üzerinden vergisel yükümlülüklerini kısmen yahut büsbütün yerine getirmediği tespit edildi” diyen Nebati, “İlk etapta 3 bin 500 kişi için saha kontrollerine başlandı” dedi.

Nebati, “Bugüne dek yapılan çalışmalar kapsamına giren 3 bin kişilik tahlilde 588 kişi için süreç başlatıldı” diye konuştu.

‘DİJİTAL GÖÇEBELER DE YAKIN TAKİPTE’

Nebati, “Oyun teknolojileri dalındaki süratli büyüme trendi, kayıt dışı ile uğraşımızı de hızlandırdı. E-spor bölümünde elde edilen oyuncu, turnuva, kulüp, reklam bazlı tüm gelirler RADAR sistemi tarafından yakından izleniyor” dedi.

Diğer yandan Nebati, mekansal kısıtlama olmaksızın, uzaktan çalışma yolu ile gelir elde eden dijital göçebelerin de kayıt dışı ile çabada bakanlığın yakın takibinde yer aldığını söz etti.

‘RADAR SİSTEMİ İLE YAKINDAN İZLENİYOR’

Nebati “E-ticaret dalının sağlıklı büyümesine katkı sağlamak suretiyle, Risk Tahlili Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen kapsamlı çalışmalar sonucunda, oluşabilecek vergi kayıplarını ayrıntılı bir formda inceliyor ve tahlil ediyoruz. E-ticaret ile ortaya çıkan iş modelleri, pazarlama stratejileri, yenilikçi bir altyapı anlayışı ile kurduğumuz RADAR sistemi ile yakından izleniyor” diye konuştu.

Bu yolla elde edilen gelir bazında bugüne dek 6 bin mükellefin tahlil edildiğini belirten Nebati, şöyle devam etti:

“Gelirlerini kısmen yahut büsbütün beyan dışı bırakan mükellefler özelinde saha kontrollerine başlandı. Bu kontrollerin sıklığı ve çapını artıracak ve dala yönelik tüm datanın mali ve finansal boyutunu yakından izleyeceğiz. Toplumsal medya üzerinden elde edilen reklam gelirleri, canlı yayın platform gelirleri, içerik üretim gelirleri, çevirimiçi oyun gelirleri yani kısaca toplumsal medya gelirlerinin vergisel yükümlülüklerini yakından izliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.