Bayern Münih’in Sadio Mane paylaşımı olay yarattı! ‘Servus-Köle’ karmaşası…

Alman devi Bayern Münih, Liverpool’dan transfer ettiği Sadio Mane için toplumsal medyada yaptığı paylaşımla gündem oldu.

Liverpool’daki macerasına son veren Senegalli yıldız futbolcu Sadio Mane, Bayern Münih’e resmi imzayı attı. Fakat Alman devinin Mane transferini toplumsal medyada duyuruş biçimi tartışma yarattı.

30 yaşındaki futbolcuyla 3 yıllık mukavele imzalayan Bayern Münih, Liverpool’a 32 milyon euro bonservis bedeli+bonuslar ödeyecek. İmzaların atılmasından sonra Mane transferini “Servus, Sadio” paylaşımıyla duyuran Bayern Münih’in bu atılımı kaos yarattı.

Almanya’da bilhassa Bavyera bölgesinde kullanılan “Servus” sözü, samimi olunan şahısları hem selamlarken hem de vedalaşırken kullanılan bir tabir. Sözün kökeni çok eski tarihlere dayansa da, son devirde bilhassa gençler ortasında kullanımı epeyce yaygın.

Ancak Servus sözünün latince anlamnın “köle” yahut “hizmetçi” manasında kullanılıyor olması, toplumsal medyada infial yarattı. Münih grubunun, siyahi oyuncunun transferini duyururken bu türlü bir dikkatsizlik yapması birçok kişi tarafından eleştirilirken Twitter’daki paylaşımın altına binlerce yorum yağdı.

OLUMSUZ MANADA ŞAŞKINLIK

Öte yandan Bavyera’da “Servus” sözünün ikinci bir kullanım biçimi de var. Şayet birinin “Na servus” dediğini duyarsanız, bu çoklukla olumsuz manada bir şaşkınlık söz ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.