Belarus, Polonya hududunda harekete geçti: Asker yığmaya başladılar

Belarus’un Ukrayna ve Polonya hudutlarında askeri tatbikatlara başlayacağını açıklaması milletlerarası kamuoyunda gündem oldu. Ukrayna’dan ‘oluşabilecek aksiliklere karşı hazırız’ bildirisi geldi.

Rusya’nın yakın müttefiki olan Belarus, Polonya ve Ukrayna hududunda askeri tatbikatlarına başladığını açıkladı. Belarus Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Brest poligonu, Minsk ve Vitebsk bölgelerinde yapılacak tatbikatın ‘düşman tarafından süreksiz olarak ele geçirilen toprakları özgürleştirme’ ve hudut bölgeleri üzerindeki denetimi yine ele geçirme pratiği olduğu vurgulandı.

Uluslararası basın, tatbikatı manşetlere taşırken, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in de Ukrayna işgali öncesinde sonda benzeri tatbikatlar düzenlediğine dikkat çekildi.

Minsk idaresi aylardır, Polonya, Litvanya ve Letonya üzere NATO üyelerinin hudutlarına asker yığmasından şikayet ederken, sonda asker sayısını ve tatbikatları artırdı.

‘DÜŞMANA KARŞI MÜCADELEDE…’

Belarus savunma bakanlığı, 14 Eylül’e kadar sürmesi planlanan tatbikatların ‘düşman ve yasadışı silahlı oluşumlara’ karşı gayrette kıymetli bir yeri olduğunu söz etti.

Yerel basında çıkan haberlere nazaran, tatbikata 7 bin 500 askeri işçi, 260 zırhlı araç ve yaklaşık 30 uçak ve helikopter katılacak. Savunma bakanlığına nazaran, tatbikata katılan asker ve askeri teçhizatın düzeyi, AGİT yönergeleri uyarınca bildirimde bulunmalarını gerektirmiyor.

Tatbikatlar, Vitebsk’in kuzeydoğu bölgesi olan Minsk’te ve Ukrayna sonuna yalnızca 20 mil uzaklıkta bulunan Brest kenti yakınlarında gerçekleştirilecek.

UKRAYNA’DAN ‘HAZIRIZ’ MESAJI

Geçen hafta, Ukraynalı üst seviye askeri yetkili Oleksiy Gromov, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Belarus’un askeri tatbikatları sırasında rastgele bir gelişmeye “hazır” olduklarını söylemişti.

Ancak Ukrayna haber ajansı Interfax’ın haberine nazaran Gromov, Belarus’un Ukrayna’ya hücum başlatma ‘olasılığının’ düşük olduğunu söyledi.

Askeri tatbikatlar, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun geçen ay Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline verdiği takviyesi yine teyit etmesinin akabinde geldi. Lukaşenko’nun Rusya’a dayanağı, memleketler arası alanda yaptırımlarla müsabakasına neden oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.