Bloomberg’den ‘seçim’ analizi: Yatırımcılar daha çok acıya hazırlanıyor

Ekonomist Netty Idayu Ismail, ABD’nin Bloomberg ekonomi haberleri sitesi için kaleme aldığı analizde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminin 28 Mayıs’taki ikinci turunu kazanmaya çalıştığını hatırlatarak, yatırımcıların ‘daha fazla acıya hazırlandığını’ yazdı.

Finans piyasalarının ‘daha çok acı’ sinyali verdiğini aktaran Idayu Ismail, TL’de ‘nihai bir düşüşün’ beklendiğini aktararak, yatırımcıların Erdoğan’ın ‘geleneksel olmayan ekonomi modelinde değişiklik yapıp yapmayacağını’ değerlendirdiğini belirtti. Ismail, ‘hükümetin TL’yi desteklemek için ciddi anlamda müdahalede bulunduğunu’ da kaydetti.

‘KAĞITTAN KULE SONUNDA YIKILACAKTIR’

Buna göre, İngiltere’nin başkenti Londra merkezli Tellimer’den kıdemli ekonomist Patrick Curran da konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Bu önlemlerin geleneksel bir politika değişikliği olmadan lirayı ve Türk kredilerini destekleyebilmesi için sınırlı bir alan var. Yabancı yatırımı çekmek için ciddi faiz artırımları ve lira devalüasyonu yapılmazsa ve cari açık kontrol altına alınmazsa kağıttan kule sonunda yıkılacaktır” gözlemini paylaştı.

Hollanda Lahey’deki Neuberger Berman şirketinden yatırım uzmanı Kaan Nazlı da ‘rezervlerdeki düşüş göz önünde bulundurulduğunda Türkiye’nin müdahalelerini devam ettirmesi için çok fazla manevra alanı olmadığını’ belirtti.

‘BORSA İSTANBUL 14 MAYIS ÖNCESİ YÜKSELDİ, SONRA TEKRAR DÜŞTÜ’

İlk turdan sonra ‘yatırımcı duyarlılığında değişim olduğu’ sinyaline de dikkat çeken Idayu Ismail, ilk tur öncesinde bazı yatırımcıların Türkiye ekonomisini daha sürdürülebilir bir büyüme istikametine sokabilecek değişimlere göre pozisyon aldığını hatırlattı. 14 Mayıs’tan önceki hafta Borsa İstanbul’un yüzde 9 yükseldiğini aktaran ekonomist, seçimlerden sonraki iki hafta boyunca borsanın aynı derecede değer kaybettiğini yazdı.

Legal & General Investment Management şirketinden Uday Patnaik de konuya ilişkin değerlendirmesinde, ‘Erdoğan’ın seçimi kazanmasının beklendiğini, bunun da piyasada fiyatlandırıldığını’ aktardı. Uday Patnaik, “Buradaki soru, geleneksel olmayan para politikasında bir değişim olup olmayacağı” ifadelerini kullandı.

‘YERLİ YATIRIMCILAR BİLE ÇOK TEMKİNLİ’

Yatırımcıların ihtiyatlı bir yaklaşım benimsediğini yazan Idayu Ismail, Londra merkezli KNG Securities LLP şirketinden Türkiye piyasa uzmanı Çağrı Kutman’ın sözleriyle yazısına son verdi: “Yerli yatırımcılar bile eğer bunun için gerekli olan dolarları güvence altına alabiliyorsalar mevcut durumda Türk euro tahvillerini alma konusunda çok temkinliler. Bu, önümüzdeki günlerde daha fazla elden çıkarma riskinden kaynaklanıyor.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir