Cezayir: İran-Suudi Arabistan anlaşması Filistin davasını savunmayı güçlendirecek

Cezayir, İran ile Suudi Arabistan anlaşmasının hem bölgesel güvenliği hem de Filistin davasını savunmayı güçlendireceğini açıkladı.

Cezayir Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Ammar Billani’nin Suudi Arabistan’ın Cezayir Büyükelçisi Abdullah en-Nusayri’yi kabul ettiği belirtildi.

Açıklamada, Billani’nin Nusayri’ye, Cezayir’in bir kez daha Suudi Arabistan ile İran’ın, aralarındaki ilişkileri normalleştirme kararını desteklediğini aktardığı ifade edildi.

Billani, “Bu olumlu adım, bölgede güvenlik ve istikrarı artıracak ve Filistin halkının haklı davası başta olmak üzere, Arap ve İslam ülkelerinin karşılaştığı zorluklara ve risklere toplu ve etkin bir şekilde yanıt verme ve İslam dünyasının hayati çıkarlarını savunma yeteneğini geliştirecektir.” dedi.

İran-Suudi Arabistan ilişkileri

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016’da aralarında Şii din adamı Nimr el-Nimr’in de bulunduğu 47 kişi “terör” suçlamasıyla idam edilmişti.

İdamlara tepki gösteren İranlı yetkililerin peş peşe yaptığı açıklamaların ardından Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binaları İran’daki göstericiler tarafından ateşe verilmişti.

Mart 2015’te başlayan Yemen’deki kriz nedeniyle zaten gergin olan iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler tamamen kesilmişti.

İran ve Suudi Arabistanlı yetkililer, Nisan 2021’de Bağdat’ta doğrudan görüşmeler yapmak üzere bir araya gelmiş, Irak ve Umman’ın arabuluculuğundaki görüşmeler daha sonra da devam etmişti.

Riyad ve Tahran, 7 yıl aradan sonra 10 Mart’ta Pekin’de Çinli yetkililerin aracılığıyla diplomatik ilişkilerin iki ay içinde yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Anlaşma kapsamında iki ülke dışişleri bakanlarının sürecin yürütülmesi ve ayrıntıların netleştirilmesi için yakın zamanda bir araya geleceği aktarılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir