CHP’li Akın’dan ‘sosyal konut projesi’ yansısı: Berat Albayrak’ı hatırlattı

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni toplumsal konut projesine reaksiyon gösterdi.

Akın yazılı açıklamasında, iktidarın yurttaşlara TOKİ projesiyle 2+1 konutları aylık 2 bin 280 liradan, 3+1 konutları ise aylık 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ayda satacağını duyurduğunu anımsattı.

“Vatandaşların 20 yıl üzere uzun müddet borçlandıran ve kıt kanaat geçinmeye maruz bırakan projeyi ‘yüzyılın projesi’ olarak ortaya koyabilecek tek iktidarın, AK Parti iktidarı olacağını” kaydeden Akın, “Hatırlatalım. Bundan tam 3 yıl evvel Bakan Berat Albayrak ‘dar gelirlilere’, ‘asgari ücretlilere’ konut muştusu vermişti. 20 yıl vadeli düşük faizli kredi verilen bir finansman modeli ile vatandaşın konut sahibi yapılacağını vadeden iktidar vatandaşı mesken sahibi değil fakat borç sahibi yaptı. Artık de vatandaşı borçlandırmak üzerine heyeti bir sistemle vatandaşın hayalleri ile oynuyorlar” dedi.

Akın, şunları kaydetti:

“Ev sahibi olanlar yeni konut sahibi olabilirken hiç konutu olmayan dar gelirliler bu iktidar periyodunda yeniden mesken sahibi olamıyor. Yani AK Parti iktidarı dar gelirliyi konut sahibi yapmıyor. TOKİ son 20 yılda 1 milyona yakın toplumsal konut inşa ettiğini söylüyor. Fakat bu konutların fakir ya da dar gelirlilerin sahibi olduğunu göstermiyor. TOKİ’nin toplumsal konut projeleri kent fakirlerine da seçenekler sunuyor lakin bu seçenekler fakir vatandaşlarımız için hiç de adil değil. Yüz yıllık dedikleri bu proje de dar gelirlilerimiz için adil olmayacak. Zira örnekleri ortada. Dağ fare doğurmuştur. Türkiye’nin derinleşen konut sıkıntısına tahlil olamayacaklar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.