Cumhuriyet Müellifi reaksiyon gösterdi, Hasret Varlıklı takviye verdi: Kaftancıoğlu’na da bildiri

Cumhuriyet Gazetesi Müellifi Zülal Kalkandelen, avcı tersi yazıları nedeniyle yaklaşık 2 yıl evvel İ.B isminde bir kişi tarafından tecavüzle tehdit edildiğini ve mahkemenin İ.B hakkında beraat kararı verdiğini söyledi. 

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hasret Güçlü’ye ‘evlilik teklifi’ ile tacizde bulunan gazeteci Kemal Vanlı’ya gerekli cezaların verildiğini aktaran Kalkandelen, “Bana tecavüz tehdidine beraat niçin?” sözlerini kullandı. 

KAFTANCIOĞLU’NDAN HASRET GÜÇLÜ’YE ÇAĞRI

CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu da Kalkandelen’in bildirisini alıntılayarak, “Eril bakışa inat bölünmeyeceğiz ve inanıyorum ki Hasret Varlıklı bu haksızlığa ve hukuksuzluğa ses verecektir” paylaşımını yaptı. 

“YANLIŞ BULUYORUM, TAKİPÇİSİ OLALIM”

Zengin, Kaftancıoğlu’nun davetinin akabinde toplumsal medyadan açıklama yaptı. Hukukçu olduğunu ve mevzuya ilkesel olarak baktığının altını çizen Güçlü, “Verilen kararı ve münasebetini yanlış buluyorum, hukuk yoluyla takipçisi olalım” dedi.

Zengin, kendi davasının hatırlatılmasının ise hakikat ve güzel niyetli olmadığını belirterek, “Bir haksızlık savına karşı bir hale davet makuldür; fakat bu biçimde değil” ifadelerini kullandı. Varlıklı ayrıyeten, “Muhataplarımız, muhaliflerimiz her vakit mert ve karakterli olmayabiliyor” değerlendirmesini yaptı. 

Özlem Güçlü’nün toplumsal medyadan yaptığı açıklamalar şöyle:

Ben hukukçuyum, öncelikle ilkesel olarak bahse bakarım…
Bir bayanı yahut bir erkeği bir oburu tehdit eder, tahkir ederse bu cürümdür; cezası kesinlikle verilmelidir. 

Somut olayda ise verilen kararı ve münasebetini yanlış buluyorum, bunun hukuk yoluyla takipçisi olalım diyorum.

“ORTAK TALEP NİYETİNDEN FAZLA, O OLAYI TAHFİF NOKTASINA VARDIRDI”

Ancak, bu türlü bir bahis üzerinden, şahsen maruz kaldığım hata konusu bir olayı gündeme getirmenin, kadınlara karşı yapılan aksiyonlar için ortak bir tutum talep niyetinden fazla, o olayı tahfif noktasına vardırılmamasını beklerdim.

“MUHAHATPLARIMIZ HER VAKİT MERT VE KARAKTERLİ OLMAYABİLİYOR”

Muhataplarımız, muhaliflerimiz her vakit mert ve karakterli olmayabiliyor. Söze kelamla, fikre fikirle karşılık vermek yerine edep dışı yaklaşımlara muhatap olmak siyasette maalesef var. Gerektiğinde yargıya gitmek de dahil hak ettiği yanıtı vermek icab ediyor.

“HADSİZLİĞİN MAHKUM EDİLMESİ BAYAN SİYASETÇİLERİ ŞAD ETMELİ”

Bir siyasetçi olarak yaşamış olduğum bir hadsizliğin yargı tarafından da mahkum edilmesi diğer siyasetçileri, bilhassa bayan siyasetçileri şad etmeli.

“DOĞRU VE UYGUN NİYETLİ DEĞİL”

Bunu öbür bir mağduriyet savı ile yarıştırıp gündeme taşımayı hakikat ve güzel niyetli bulmam. Bir haksızlık argümanına karşı bir hale davet makuldür; lakin bu halde değil.

Metot her vakit temeldir.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.