Dolar denklemden çıktı! Rus uzmandan çarpıcı tahlil: Büyük sıçrama bekleniyor

Aracı kurum Alpari’nin tahlil departmanı eski yöneticisi, finansal analist Aleksandr Razuvayev, Rusya Devlet Lideri Vladimit Putin’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Soçi’de yaptığı görüşmenin akabinde iki ülke ortasındaki ticari süreçlerde ulusal para ünitelerine geçiş sürecini kıymetlendirdi.

HEDEF 100 MİLYAR DOLAR

Razuvayev, “Rusya ve Türkiye, ticaret cirosunu 3 katına, 100 milyar dolara çıkarmayı hedefledi. Misyon kolay olmasa da tamamı ile hayata geçirilebilir. Taraflar daha 2016’da lira ve ruble cinsinden süreçlere geçmeyi önermişti. Artık bu mevzu daha da aktüel hale geldi. Bu, yaptırım risklerinin en aza indirgenmesine yardımcı olacak ve Türkiye’de Rus ödeme sistemi MIR’nin banka kartlarının çok daha geniş kullanımını mümkün kılacak. Turistlerimiz Türkiye’de daha rahat tatil yapabilecek. Tüm bu konular, Rus-Türk ticari ve ekonomik bağlarının gelişiminde gözle görülür bir sıçrama mümkünlüğünün yüksek olduğunu gösteriyor. Türkler buna ilgi duyuyor. Kaldı ki bu yıl ruble, epey güçlü bir para ünitesi olduğunu kanıtladı” diye konuştu.

Bu eğilimin bölgesel nakliyat ve lojistik zincirlerinin kolaylaştırılması ve çeşitlendirilmesi için yapılan ağır çalışmalarla da desteklendiğine dikkat çeken Razuvayev, şöyle konuştu:

“Rusya Türk mallarına ilgi duyuyor ve bildiğim kadarıyla onları Türk lirası (TL) ile satın almaktan çekinmiyor. Bu şartlar karşılıklı ticaret cirosunun büyümesini olumlu tarafta etkiliyor. Ayrıyeten şu anda nakliye ve lojistik zincirlerinin kolaylaştırılması ve çeşitlendirilmesi için ağır çalışmalar devam ediyor. ‘Zengezur Koridorunun’ yanı sıra Kafkasya’daki ticaret yollarındaki pürüzlerin büsbütün kaldırılması görüşülüyor. Lakin bu mevzuda elbette bir grup kesin iddialarda bulunmak güç, çünkü birçok şey siyasete bağlı. Fakat planlar argümanlı. Türkiye, Rusya’ya karşı dostça bir ülke olduğunu gösterdi ve bu nedenle her iki ülkenin ekonomik işbirliğini arttıracağı muhakkak ortada.”

KAYNAK: SPUTNİK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.