Ehliyetli vurgun: Kapıya kadar teslim ediyoruz

Son dönemde sosyal medyada sıkça ‘sınavsız ehliyet’ ilanları yer alıyor. İlanlarda ‘Okuma yazma bilmeyen, lise mezunu olmayan bireylere imtihana girme zaruriliği olmadan’ ehliyet verileceği tez ediliyor. Çeşitli profi llerde yayılan bu ilanlarda ehliyetin Türkiye’nin her yerine kargo ile gönderildiği ‘kapınıza kadar teslim’ sloganları ile yer alıyor. Telefonla ulaştığımız Fazilet Küçük isimli şahsa bu sürecin nasıl gerçekleştiğini sorduk. Erzurum’da ikamet ettiğini ve şoför kursu olduğunu söz eden Küçük gazetemize şu bilgileri verdi: Uzun yıllardır bu işi yapıyoruz. Kimliğinizin önlü-arkalı fotoğrafını bize atmanız gerekiyor. 3 bin 350 TL fiyatı var. Sizi ehliyet imtihanına girmiş üzere gösteriyoruz. 15 gün sonra çıkan ehliyeti kapınıza kadar gönderiyoruz. Büsbütün devlet onaylı. E-Devlet’ten denetim edebilirsiniz” dedi. Yaptığımız araştırmalarda kişinin dolandırıcı olduğu ve bu yolla birçok şahıstan para topladığı ortaya çıktı. Toplumsal medyada kişinin ismine açılmış birçok hesap olduğu ve ‘sınavsız ehliyet alacağını’ tez ederek vatandaşlardan para topladığı belirlendi. Şikâyet platformları ve toplumsal medyada Fazilet Küçük isimli kişinin dolandırıcı olduğu ile ilgili bilgilere ulaşıldı.

SAHTE İLETİLERİ PAYLAŞIYOR

Göndereceği ehliyetin gerçek olduğuna inandırmak için kendi kimlik fotoğrafını bildiri olarak atan dolandırıcı, sorularımıza ise çok profesyonel halde karşılık verdi. Anadolu’da bu işlerin daha kolay yapıldığını söyleyen kişi “Emniyet ve Ulusal Eğitim Bakanlığı ile işleri yürütüyoruz” dedi. Bir kaza sonucu tek gözümüzün görme kaybına uğradığını söylediğimiz dolandırıcı, sıhhat raporunu ise halledebileceğini söz etti. Yaptığı sürecin inandırıcı olması için açtığı Facebook profi line uydurma iletileşme fotoğrafl arını koyan kişi, karşı tarafın itimadını sağlamak için birçok yolu deniyor. Fotoğrafl ardaki uydurma mesajlaşmalarda “Erdem Küçük Bey’e çok teşekkürler. Sayesinde imtihana girmeden ehliyet aldım” “Sizden Allah razı olsun, hiçbir vakit ehliyetimin olmayacağını sanıyordum” üzere ibareler yer alıyor. ,

DOLANDIRICILIK HADİSELERİ YÜZDE 100 ARTTI

 Adli Bilişim Uzmanı İsa Altun, toplumsal medyadan yapılan dolandırıcılık olaylarında süratle artış olduğunu belirterek “Yasa dışı bahis, uydurma diploma, ehliyet, kimlik ve pasaport süreçleri ve kısa yoldan büyük kâr vadeden yatırımlar birinci sırada geliyor. Geçen yıla nazaran toplumsal medya dolandırıcılığında yüzde 100’ün üzerinde artış var. Devlet onayı gereken hiçbir evrak yahut belgeyi el altında almak mümkün değildir. Lakin bu tıp oltalama denen usullerle insanları kandırıyorlar. İnanç kazanmak için toplumsal medya profillerinde uydurma mesajlaşmaları yahut görüntüleri yayınlıyorlar” dedi.

SÜRÜCÜ KURSU SAHİBİ: BİZE BİLE SORAN VAR

İstanbul’da hizmet veren bir şoför kursunun yetkilisi Serhat Özcan bu çeşit olayların sıklıkla yaşandığını ve insanların buna nasıl inandığına şaşırdığını tabir etti. Özcan  “Bakanlık onayı olmadan ehliyet almak mümkün değil. Üstelik imtihana girmeden, hatta okuma yazma bilmeden ehliyet alamazsınız. Bizim millet dolandırılmaya doymadı. Bizi de arıyorlar. ‘Sınava girmeden ehliyet alabilir miyim?’ diye… Bu türlü bir durum kelam konusu değil. Üstelik Türkiye’nin her yerine kargo hizmeti verdiğini tez ediyor. Yetkili şoför kurslarına gitmeden, yazılı imtihanı ve direksiyon imtihanını geçmeden ehliyet alınmaz” açıklaması yaptı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ/KAAN ZENGİNLİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.