Erdoğan “Sinan Oğan’ın İsteklerine Boyun Eğmem” Dememiş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CNN’e verdiği röportajda ‘Sinan Oğan’ın isteklerine boyun eğmeyeceğim’ demediği ortaya çıktı. Hatanın, CNN’in habere eklediği yorumun Erdoğan’ın sözüymüş gibi çevrilmesinden kaynaklandığı anlaşıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CNN’e verdiği röportajda ‘Sinan Oğan’ın isteklerine boyun eğmeyeceğim’ ifadesini kullanmadığı ortaya çıktı. 

CNN muhabiri Becky Anderson, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ATA İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan hakkında şu soruyu yöneltti:

‘Sinan Oğan bana, henüz kimi destekleyeceğine karar vermediğini söyledi. Sayın Oğan’ın ve ona oy veren seçmenlerin desteği sizin için ne kadar önemli? Sayın Oğan’a bir teklifiniz oldu mu?’

Erdoğan, o soruya cevap verirken ‘İsteklerine boyun eğmeyiz’ gibi bir ifade kullanmadı. Erdoğan’ın yanıtı şöyle:

‘Bugüne kadar bu tür pazarlıklara hiç girmiş birisi değilim. Bu seçim artık bitmiş bir seçim. Ve bu seçimden sonra da bu işin kaderini belirleyecek olan halkın bizzat kendisidir. Halkım burada bu işin kaderini belirlerken, 21 sene Türkiye’ye hizmette kim nasıl başarılı olduysa, benim vatandaşım istikrar ve güvenden yana oyunu kullanacaktır.’

Röportajın o bölümü ?

CNN’in yorumu Erdoğan’ın sözü gibi aktarıldı

Odatv’nin aktardığı bilgiye göre, CNN International, röportajın yazılı metnine ‘Erdoğan, Sinan Oğan’ın isteklerine boyun eğmeyeceğini söyledi’ şeklinde bir yorum ekledi. CNN’in haber metnine eklediği bu yorum, Türk basınında röportajın yanlış aktarılmasına sebep oldu.

Dün Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ATA İttifakı partilerinden Zafer Partisi’nin lideri Ümit Özdağ ile buluşmasının hemen ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ATA İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan arasında sürpriz bir görüşme gerçekleşti.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Oğan’ı Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde ağırladı. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay görüşmeyle ilgili ‘Sinan Oğan’ın tabanı, Cumhurbaşkanımızın net duruşuna çok daha yakındır’ yorumunu yaptı.

14 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda yüzde 5’in üzerinde oy alan Sinan Oğan’ın ikinci turda kimi destekleyeceği seçimin sonucu belirlemede kritik önemde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir