Fahrettin Altun’dan Reuters’in haberine reaksiyon

İngiliz haber ajansı Reuters’ın hazırladığı “Özel dosya-İçerden bilgi aktaranlar Erdoğan’ın nasıl Türkiye’deki yazı işlerini etkilediğini ortaya çıkardı” başlıklı habere Bağlantı Lideri Fahrettin Altun reaksiyon gösterdi. Altun, yaptığı açıklamada “Daha evvel de pek çok kere olduğu üzere temelsiz klişe ön yargılarla örülü hayali ve uydurma senaryoları kelamda haber ismi altında servis ediyorsunuz” sözünü kullandı.

Türkiye’deki medyayı tahlil ederek birtakım yetkili ve uzmanların görüşlerine yer veren İngiltere’nin ünlü haber ajansı Reuters, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun’un ve kurmaylarının medya kuruluşlarına WhatsApp’tan hangi haberlerin öne çıkarılması hangilerinin görmezden gelinmesi gerektiği tarafında talimatlar verdiğini öne sürmüştü.

İletişim Lideri Altun, Reuters’ın haberiyle ilgili “Reuters’ın Bağlantı Başkanlığı hakkındaki dezenformasyon haberine ilişkin” başlıklı bir açıklama yayınladı. Altun, açıklamada şu tabirleri kullandı:

* Türkiye Bağlantı Modeli ile ulusal ve milletlerarası çapta başarılı çalışmalara imza atan İrtibat Başkanlığımızın, İngiltere merkezli Reuters haber ajansı tarafından gaye alınması, bizler için yalnızca ne kadar gerçek yolda olduğumuzun göstergesi ve gurur vesilesidir.

* Son dört yılda Türkiye’ye yönelik dezenformasyon kampanyalarına karşı koyduk, ülkemizi bu ataklara karşı daha sağlam hale getirdik ve şeffaf bir irtibat ortamı oluşturduk. Tıpkı doğrultuda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye’ye uzun yıllar hizmet etmeye kararlıyız.

* Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye tersi algı operasyonlarının ve sistematik manipülasyonların bir aparatı olan Reuters, daha evvel de pek çok defa çarpıtma ve palavra haberlere imza atmıştı.

“HABER AJANSI BAŞKANLIĞIMIZI GAYE ALMAYA ÇALIŞIYOR”

* Reuters, DEAŞ terörünün tepe noktasına çıktığı devirde, bu terör örgütüne karşı amansız bir gayret veren Türkiye’ye karşı dezenformasyon yaparken, temelinde kimi Batılı devletlerin yabancı teröristlerin Suriye’ye geçişini görmezden geldiğini yahut istihbarat servisleri marifetiyle bunu fiilen mümkün kıldığını perdeliyordu.

* Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş için birinci adımları attığı devirde de sahneye çıkan Reuters, Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarını çarpıtmış ve nihayet kendi haberlerini tekzip etmek durumunda kalmıştı. Reuters’in Türkiye’ye yönelik ekonomik ve finansal operasyonlarda kendine düşen rolü nasıl oynadığını da elbette unutmuyoruz.

* Bu türlü bir haber ajansı, bugün de Türkiye İrtibat Modelini ve Başkanlığımızı gaye almaya çalışıyor. Reuters’in niyetini de neye hizmet ettiğini de bu doğrultuda yaptıklarını da pek âlâ biliyoruz.

“UYDURMA SENARYOLARI KELAMDA HABER İSMİ ALTINDA SERVİS EDİYORSUNUZ”

* Yalnızca Türkiye ile ilgili hususlarda değil, dünyanın farklı noktalarında operasyonel haberciliğiniz yüzünden işgal edilen, darbeler yaptırılan, iç savaş çıkartılan, terör örgütlerini besleyen sisteme karşı hakikati savunan bir Türkiye var!

* Görüyoruz ki ekonomik kriz bütün Avrupa’yı ve ülkeniz İngiltere’yi olduğu üzere kurum olarak sizi de etkiledi. Bu nedenle daha ucuz ve kolay olduğu için masa başı haberciliğe tevessül ediyorsunuz. Daha evvel de pek çok kere olduğu üzere temelsiz klişe ön yargılarla örülü hayali ve uydurma senaryoları kelamda haber ismi altında servis ediyorsunuz.

* Koşullar ne olursa olsun gerçek gazeteciliğin bu türlü yapılmayacağını size bir defa daha hatırlatıyor ve sizi yalnızca ve yalnızca hakikat için habercilik yapmaya davet ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.