Fasulye hasadında çalışan tarım çalışanları yevmiyelerin artırılmasını istiyor

Şuhut’ta bu yıl randımanın yüksek olduğu fasulyenin birinci hasadında 3 bin dekar alandan elde edilen eser çiftçilerin yüzünü güldürdü. Tarladan toptancıya, toptancıdan pazar üreticisine kadar zahmetli bir evreden geçerek tezgaha kadar gelen fasulyenin kilosu 10 ile 11 lira ortasında satılıyor. Satış fiyatı her ne kadar üreticisinin yüzünü güldürse de tarım çalışanları aldıkları yevmiyelerden yakınarak, günlük çalışma fiyatlarının güzelleştirilmesini istediler.

Tarım emekçisi Şenol Yıldız, sabah 08.00’de iş başı yaptıklarını kaydederek, “Vallahi bu türlü gidiyor işte işlerimiz. Toparlıyoruz topluyoruz. Fasulye toplamaya sabah çok erken çıkıyoruz ancak 120 liraya çalışıyoruz, çok az buluyoruz. Aldığımız eşyalar çok kıymetli fakat çalışıp aldığımız sayı çok az. Adaletli değil, bunun yükseltilmesini istiyoruz. Zira konut geçindirmeye çalışıyoruz. Fasulye 8, 10, 12 lira ancak bizim fiyatımız çok az. Bize çok düşük fiyat veriyorlar. Hayatımızı buna adamışız lakin bu türlü boş boş geçiyor ömrümüz” dedi.

Satış fiyatından üretici memnun

Tarım personeli Güldane Akbulut da aldıkları günlük yevmiyelerin düşük olduğunu tabir ederek, “Fasulyelerimiz çok hoş, fiyatından mutluyuz fasulyenin. Günlüğümüz 120 lira, çok az veriyorlar bize, yetmiyor. Zorluklarla geçiyor. Biz çalışmamızdan mutluyuz lakin parasından mutlu değiliz. Parasını biraz yükseltseler âlâ olacak” diye konuştu.

Tarla sahibi Abdülkerim Korkmaz, tarlada fasulye hasadının devam ettiğini ve satış fiyatlarının 10-11 TL ile kendilerini şad ettiğini lisana getirdi.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.