Google’dan çevreci yerleşke

Google’ın kendi tasarımı olan birinci yerleşkesi, Kaliforniya’da açıldı.

Tamamen su ile üretilecek elektriği kullanan yerleşke, şirketin kendi tasarladığı birinci tesis olma özelliğine sahip.

Şirket, California, Bay View’de bulunan yeni yerleşkenin Kuzey Amerika’daki en büyük jeotermal kurulumuna sahip olduğunu kaydetti.

Google önemli bir tasarruf sağlanmasını bekliyor.

Jeotermal sistem tesisin ısıtılması ve soğutulması misyonlarını üstleniyor. Şirket, dizaynın yılda yaklaşık 20.000.000 litre yahut klâsik bir sistem tarafından sıcaklığı düzenlemek için kullanılacak suyun %90’ı kadar tasarruf sağlayacağını açıkladı.

Kampüs, sert kenarları olan ve Google’ın “ejderha ölçeğinde güneş kabuğu” olarak isimlendirdiği bir modelde aşağıya gerçek eğimli, etkileyici bir güneş paneli çatısına sahip. Google, yakındaki bir rüzgar çiftliği ile birlikte güneş çatısının, yerleşkeye vaktin %90’ında karbonsuz güç sağlayacağını da belirtti.

Bay View yerleşkesi, yeni tesislerin tabiat ile mimariyi daha eksiksiz bir biçimde bütünleştirdiği daha büyük bir Silikon Vadisi trendinin bir kesimi olarak tasarlandı. Google’ın Mountain View’deki genel merkezine yaklaşık iki kilometre uzaklıktaki Bay View yerleşkesi, içme suyu dışındaki her şey için geri dönüştürülmüş su ve yağmur suyu kullanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.