Güç Bakanlığı’ndan Karadeniz gazı görüntüsü

Türkiye son devirde güçte dışa bağımlılığından kurtulmak için çok büyük adımlar attı.

Sondaj filosunu yakın vakitte faaliyete başlaması beklenen Abdülhamid Han gemisi ile 4 gemiye çıkartan Türkiye’nin en büyük adımı ise Karadeniz’de keşvedilen 540 milyar metreküplük doğalgaz rezervi.

Bulunan gazın ulusal şebeke ile buluşturulup dışa bağımlılığın azaltılması için Sakarya Gaz Alanı Projesi devam ediyor.


Bakanlık ayrıntılı bilgi veren video

Bu kapsamda boruları döşemeye başlayan Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı proje hakkında bilgi veren bir görüntü hazırladı.

Söz konusu video Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından Twitter’da paylaşıldı.


3 büyük gemi çalışıyor

Türkiye’nin doğalgaz gereksiniminin yüzde 99’unu ithal ettiği bilgisi verilen görüntüde, Karadenizde’ki doğalgaz projesinin bu yükü hafifletecek en büyük adım olduğu vurgulandı.

540 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin Filyos Limanı’nın 170 kilometre açığında olduğu, devam eden çalışmalar kapsamında, sondaj filosundaki 3 büyük geminin bir yandan devasa vanaları tabana indirdiği bir yandan da boruların döşenmesinde faaliyet gösterdikleri bilgisi verildi.

3 çizgi döşenecek

12 metrelik boruların deniz tabanına yerleştirilmeye başlandığı hatırlatılan paylaşımda tabana döşenen 3 boru sınırından birinin gazı karaya getireceği, birinin glikol taşıyacağı ve sonuncusunun ise fiberoptik hidrolik üzere gereksinimleri karşılayacağı vurgulandı.

45 gemilik filo çalışacak

Proje devam ederken 45 gemilik bir filo misyon gücü olduğu 4 bin 200 işçinin de alanda çalışacağı projenin sonunda Türkiye’nin 25 yıllık doğalgaz gereksiniminin karşılanacağı muştusu tekrarlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.