Haftaya Altın Fiyatları İçin Bu Gelişmeleri Not Edin! 

Altın fiyatları, hafta içinde %2’den fazla değer kazandı. Ancak, daha sonra yönünü tersine çevirdi. Altın, Federal Rezerv’in politika duyurularının ardından gösterdiği etkileyici ralliye rağmen, haftalık kayıp verdi.

“Altın fiyatları ABD faizlerinin insafına kaldı”

ABD Hazine bono faizleri haftanın ikinci yarısında keskin bir şekilde düştü. Bu da altının çekiş kazanmasına izin verdi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere FOMC politika faizini 75 baz puan artırdı. Bu karara verilen ilk tepki ile gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvil faizi %3,4’ün üzerine çıktı.

Ancak basın toplantısında Powell, Temmuz ayında 75 baz puanlık bir artıştan uzak durmayı tercih etti. Bu açıklama getirilerin keskin bir şekilde düşmesine neden oldu. Bu arada İsviçre Merkez Bankası, Perşembe günkü beklenmedik faiz artırımı yaptı. İngiltere Merkez Bankası da 25 baz puanlık faiz artışıyla onu takip etti. Bu gelişmeler, piyasanın Avrupa tahvillerine kaymasına neden oldu. Bu ortamda, 10 yıllık ABD faizi, Cuma günü %3,2’ye yerleşmeden önce düşüşünü genişletti.

ABD Dolar Endeksi, Çarşamba günü 105,78 ile yirmi yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak haftalık kazançlarının büyük bir kısmını sildi. İsviçre frangı ve Japon yeni güvenli liman varlıkları haline geldi. Riskten kaçınan piyasa ortamına rağmen dolar güç toplayamadı. Piyasa analisti Eren Sengezer, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yenilenen dolar zayıflığı, altının Perşembe günü yükseliş momentumunu korumasına yardımcı oldu.

“Bu senaryoda, altının yenilenen düşüş baskısı altına girmesini muhtemel”

Fed Başkanı Powell, altı aylık para politikası raporunu Çarşamba günü Senato Bankacılık Komitesi’ne sunacak. Ayrıca Powell, açılış konuşmasını yaptıktan sonra soruları yanıtlayacak. CME Group FedWatch Tool’a göre, piyasalar şu anda %88,5 olasılıkla Temmuz’da 75 baz puanlık bir faiz artışı fiyatlıyor. Analist, konuyu şu şekilde yorumluyor:

Powell’ın bir sonraki toplantıda 50 baz puanlık bir artış beklentilerini canlandırması muhtemel. Piyasa pozisyonu bu durumda ABD faizlerinin düşmesi için yer olduğunu gösteriyor. Öte yandan, Powell 75 baz puanlık bir artışı onaylasa bile ABD faizlerinde belirleyici bir başka rallinin gerçekleşmesi zor olabilir.

Analiste göre, altın fiyatlarının da gelecek haftaki PMI raporlarından etkilenmesi mümkün. Büyük merkez bankaları politikalarını sıkılaştırmaya devam ediyor. Ve yatırımcılar küresel bir durgunluk konusunda giderek daha fazla endişe duyuyorlar.

Euro bölgesi ve Almanya’dan gelen PMI verilerinin özel sektörde büyüme ivmesi kaybına işaret etmesi olası. Bu durumda, piyasa katılımcılarının bunu Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile Fed arasındaki genişleyen politika boşluğunun bir hatırlatıcısı olarak görmesi mümkün. Analist, bu senaryoda, altının yenilenen düşüş baskısı altına girmesini muhtemel görüyor.

Altın fiyatları teknik görünümü

Daha sonra piyasa analisti Eren Sengezer, altının teknik resmine bakıyor ve analiz ediyor. Kısa vadeli teknik görünüm net bir yön ipucu sağlamıyor. Ancak, altın şu anda 1.840 dolarda bulunan 200 günlük SMA’nın üzerinde kalmayı başardığı sürece satıcıların kenarda kalması olası. FOMC Başkanı Jerome Powell’ın önümüzdeki hafta ABD Senatosu’ndaki iki günlük ifadesi var. Bu konuşmalar sırasındaki yorumları bir sonraki önemli katalizör olacak.

Altın fiyatları Cuma günü yükseliş ivmesini kaybetti. En son düşüş trendinin %23,6 geri çekilme seviyesi Fibonacci ve 20 günlük SMA, 1.850 dolarda ilk direnci oluşturuyor. Altın bu seviyeyi destek olarak kullanmaya başlarsa, 1.875 doları (50 günlük SMA, Fibonacci %38,2 geri çekilme) ve 1.890 doları (100 günlük SMA) hedeflemesi muhtemel.

Aşağı yönde, 1.840 doların (200 günlük SMA) altında bir günlük kapanış, düşüş eğilimi olarak görülebilir ve satıcılar getirebilir. Bu senaryoda, geçici destek, 1.810 dolar (statik seviye) ve 1.800 dolar (psikolojik seviye) öncesinde 1.830 dolar (statik seviye) ile hizalanıyor.

Bu arada, günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) 50’nin biraz altında kaldı. Bu da altının kısa vadedeki kararsızlığını yansıtıyor. Benzer şekilde, Ortalama Yön Endeksi (ADX) göstergesi şu anda 12 Şubat başından bu yana en zayıf seviyesinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.