HDP’den üreme ve cinsel sıhhat hizmetleri için önerge

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, üreme sıhhati ve cinsel sıhhat hizmetlerinin yerine getirilmesinde, kamu tarafından karşılanması gereken hizmet ve gereçlerinin temininde yaşanan dertlerin sebebiyet verdiği insan hakları ihlallerinin sebeplerinin araştırılması hedefiyle TBMM’ye önerge verdi.

Önergede şu tabirlere yer verildi:

“İnsanların her manayla âlâ ve sağlıklı olma halini sağlamak, insan haklarını -özelinde bayanın insan haklarını- korumak ve geliştirmek için temel kurallardan biri de cinsel haklar ve üreme haklarını sağlamak ve hak şuurunu artırmaktır. Cinsel sıhhat ve üreme sıhhati hakkı kişinin cinsel yolla aktarılan enfeksiyonların aşılarına, cinsel sıhhat ve üreme sıhhati ile ilgili bilgilere, araçlara, hizmetlere, gebelik istenmiyorsa gebeliği önleyici metotlara isteniyorsa da gebelik öncesi, süreci ve sonrasında hayatını sağlıklı biçimde sürdürebilmesi için ilgili sıhhat hizmetlerine erişebilmesini kapsamaktadır. Milletlerarası ve ulusal evraklara nazaran devlet, bunları yurttaşlara cinsiyet dahil rastgele bir ayrımcılık gözetmeksizin ve fiyatsız sağlamakla mükelleftir. Ek olarak, doğurganlığın düzenlenmesi hizmetlerine ulaşmak bayanların temel insan hakkıdır.

Cinsel sıhhat ve üreme sıhhati hizmetlerinin de sıkıştırıldığı ASM’lerin şartları bilhassa HIV ile yaşayanların, bayanların ve LGBTİ+ların cinsel sıhhat ve üreme sıhhati hakkını kullanabilmesini sağlayabilecek fiziki şartlarda olmamakla birlikte nitelikli yaklaşıma ve eğitime sahip sıhhat çalışanlarını bulundurmaktan da uzaktır.

Günümüzde Sıhhatte Dönüşüm Siyasetleri ile gelen gebelik sonlandırma ve doğum haklarında kısıtlamaları; gebeliğin sonlandırılması, sezaryen, doğum denetim hizmeti sağlamada yasal olmayan kısıtlayıcı uygulamalar, üreme sıhhati hizmetlerine erişimde yaşanan sıkıntılar ve hak ihlallerinde artışlar bulunmaktadır.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.