Herson’da ‘referandum’ argümanı: “Yıl sonuna kadar Rusya’ya katılacağız”

Rusya tarafından Herson‘a atanan kelamda idare lider yardımcısı, Rus güçlerinin Ukrayna‘da ele geçirdiği Herson’un bu yıl sonuna kadar Rusya’ya katılacağını öne sürdü.

Herson’un kelamda idaresi lider yardımcısı Kirill Stremusov, Herson’da sonbaharda bir “referandum düzenlenebileceğini ve lokal yetkililerin bunun için hazırlıklar yaptığını belirterek, lokal halkın çoğunluğunun da Rusya’ya katılma fikrini destekleyeceğini” öne sürdü.

Kirill Stremusov, “Bu yıl içinde bir referandum düzenleyeceğiz ve referandumun akabinde Rus liderliğinden Rusya’ya katılmayı talep edeceğiz” dedi.

Stremousov, “Rusya, kendi geleceğimize, umut verici bir geleceğimize sahip olmamıza müsaade verecek bir ulusken; Ukrayna ise bir Batı projesi olarak başarısız oldu” diye konuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Mart ayı ortalarında Herson’u büsbütün ele geçirdiğini açıklamıştı. Herson’da, Nisan sonunda Rusya’nın da takviyesiyle kelamda sivil ve askeri idare kurulmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Herson’un referandum ile Rusya’ya katılacağı tarafındaki argümanlar hakkında “Ukrayna halkının kendi yazgısını kendisinin belirleyeceğini” söylemişti.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 25 Mayıs’ta Ukrayna’nın Herson ve Zaporijya bölgelerinde yaşayanların Rus vatandaşlığına alınmasını kolaylaştırıcı karar imzaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.