Hırsızlar insafa geldi! Çaldıkları tarihi yapıtı bıraktılar

Büyükada’nın şiirlere husus olan Viranbağ bölgesinde 19. yüzyıla ilişkin olduğu kestirim edilen üzüm teknesi kayboldu. Üzüm teknesinin kaybolduğu ise iki hafta sonra fark edildi. Tarihi miras olduğuna ait toplumsal medyadan paylaşılan bildiriler hırsızları insafa getirdi. Üzüm teknesi bir konutun bahçesine bırakıldı.

Büyükada’nın tarihi ve doğal hoşluğuyla tanınan Viranbağ bölgesinde, bağcılık kültürünün son yapıtlarından olan üzüm teknesi hırsızlar tarafından çalındı. Mustafa Nuri Devres Vakfı’na ilişkin 1 ton yükünde, 1 metre 80 santim boyutundaki üzüm teknesinin yerinde olmadığı 2 hafta sonra fark edildi.

Tarihi eser niteliğindeki üzüm teknesinin çalındığı yetkililere bildirildi. Toplumsal medya paylaşımlarıyla da duyuruldu. Üzüm teknesi günlerce arandıktan sonra, Adalar Belediyesi grupları tarafından Nizam Mahallesi’nde bir bahçede bulundu.

Bahçeden taşınarak, muhafaza altına alan tarihi yapıtın yine Viranbağ’daki Mustafa Nuri Devres Villası’na taşınmasına karar verildi.

“BURADAN NELER ALINDI NELER”

Tarihçi Murat Devres, hırsızlık olayının Viranbağ’da son 40 yıldır süregelen yağmalama sürecinin son örneği olduğunu belirterek, “En kısa vakitte bu alanın muhafaza altına alınarak, restore edilmesini ümit ediyoruz” dedi.

Devres, Adalar Müzesi’nde Viranbağ’ın kıymeti ve üzüm teknesinin kıymeti hakkında konferans verdiğini, 30 kişilik bir grupla de yerinde inceleme yaptıklarını tabir etti. Konferanstan 2 hafta sonra üzüm teknesinin kaybolduğunu söyleyen Devres, “Çok üzüldük. Buradan neler alındı neler” diye konuştu.

“ÖNEMSENDİĞİNİ ANLAYINCA GERİ GETİRMİŞ”

Üzüm teknesinin kaybolduğunu birinci fark eden yüksek mimar Korhan Gümüş ise “Geçen pazar günü buraya konuklarımla gittim. Konuklarıma, ‘Size çok hoş bir şey göstereceğim. İnanamayacağınız bir şey. Burada bir üzüm teknesi var’ dedim. Bir baktım yok, gitmiş. Bunun üzerine toplumsal medya hesaplarımızdan paylaşımlar yaptım. Viranbağ’a ismini veren üzüm teknesinin kaybolduğunu duyurdum. Sonra Nizam Mahallesi’nde bir bahçeye taşındığını söylediler. Götüren kişinin üzüm teknesi olduğunu bilmediğini iddia ediyorum. Zira önemsendiğini duyunca buraya geri getirmeyi düşünmüş” dedi.

Adalar Belediye Lideri Fazilet Gül ise, “Adalar’da bu çeşit şeyler çok oluyor. Çok kısa müddette sivil toplumun ihtarıyla harekete geçtik, eser bulundu. Şu an muhafaza altında. Bir plaket hazırlayarak tekrar yerine koyacağız ki, tarihi tamamlamış olalım” dedi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.