Honda ve Sony, elektrikli araçlar için yeni şirket kurdu

Elektrikli arabaların hayli tanınan hale gelmesiyle birlikte birçok üretici, artık bu pazara daha fazla yatırım yapıyor.

Öte yandan, bu arabalar daha da teknolojik hale geliyor ve bu nedenle dev teknoloji şirketleriyle araba üreticileri ortasında daha sık paydaşlık görmeye başladık.

Bu iştiraklerden biri de Sony ve Honda arasında yaşanmıştı. Geçtiğimiz mart ayında paydaşlık kuran iki şirket, elektrikli araçlar için farklı bir marka oluşturacaklarını duyurmuştu.

Yeni şirketin ismi aşikâr oldu

Sony ve Honda, birlikte oluşturacakları ‘Sony Honda Mobility Inc’ isimli elektrikli araç şirketi için 10 milyar yen (74 milyon 83 bin 950 dolar) yatırım yapacağını duyurdu.

Ayrıca şirketin idare konseyinin şimdiden oluşturulduğu ve CEO’sunun Yasuhide Mizuno olacağı belirtildi.

Sony CEO’su Kenichiro Yoshida ve Honda CEO’su Toshihiro Mibe, yeni markanın güvenlik, cümbüş ve uyarlanabilirliğe odaklanacağını belirtti.

İlk araç 2025’te geliyor

Daha evvel yapılan açıklamalardan, paydaşlığın birinci aracının 2025 yılında geleceğini biliyoruz. Büsbütün elektrikli modelin üretiminden Honda sorumlu olacak. Sony ise aracın platformunun ve elektronik aksamının geliştirilmesini üstlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.