Hükümetin iktisat siyaseti bir tek yüzde 400 kâr eden bankalara yaradı

Hükümetin “Türk modeli” olarak açıkladığı iktisat bilimine ters siyasetleri küçük işletmelerden yurttaşa kadar her kısmı borca batırırken tek kazanan bankalar oldu. Bankacılık dalının net kârı yüzde 400’ün üzerinde artarken KOBİ’lerin borcu 1.1 trilyona ulaştı. Tarım kesiminin borcu 224.8 milyar liraya yükselirken son üç ayda yurttaşların bankalara olan borçlarında da 153 milyar liralık artış yaşandı.

Cumhuriyet Halk Partisi TBMM Grubu’nun iktisat raporunda, kâr rekorları kıran bankacılık kesimindeki gelişmeler incelendi. Rapora nazaran, kesimin toplam etkinlerinin yüzde 74, özkaynaklarının ise yüzde 62.7 oranında arttığı bir periyotta net kârlarındaki artış ise yüzde 400.5’i buldu. Geçen yıl kârı 33.7 milyar lira olan bankalar bu yılın birinci altı aylık devrinde net olarak 169.1 milyar lira kâr elde etti.

İKTİDAR SAĞ OLSUN!

Bankacılık kesiminin net kârını artırmasında iktidarın iktisat siyasetlerinin değerli rolü olduğuna işaret edilen raporda, şu bilgiler verildi:

– Devlet, kur muhafazalı mevduatla bankaların topladığı 1.1 trilyon liralık mevduatın faiz maliyetinin büyük bir kısmını üstlenirken bankalar yüzde 14-17 faiz oranıyla topladıkları bu parayı Hazine’ye, şirketlere ve vatandaşlara çok daha yüksek bir faiz oranıyla borç ve kredi olarak sattı.

– Bu yılın birinci altı aylık periyodunda bankaların toplam faiz ödemeleri geçen yıla nazaran yüzde 43.9 oranında artarken toplam faiz gelirlerindeki artış ise yüzde 99.1 olarak gerçekleşti. Net faiz geliri yüzde 203 oranında artarak 285 milyar lirayı buldu.

– Bankalar kazanırken KOBİ’lerin bankacılık kesimine olan kredi borçları haziranda 66.9 milyar lira daha artarak 1 trilyon 573 milyar liraya kadar yükseldi.

– Tarım kesiminin borçları ise haziranda 16.8 milyar lira artarak 224.8 milyar liraya yükseldi.

– Son üç ayda yurttaşların bankalara olan borçlarında ise 153 milyar liralık artış yaşandı. Ödenen faiz de altı ayda yüzde 47.4 oranında artarak 78.9 milyar liraya yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.