Irak Başbakanı Kazımi: Filistin konusundaki tavrımız sabit ve açıktır

Irak resmi haber ajansı INA’nın haberine nazaran, Kazımi, Körfez İşbirliği Kurulu ülkelerinin başkanlarının yanı sıra Mısır, Ürdün ve ABD’nin iştirakiyle Suudi Arabistan’ın mesken sahipliğinde düzenlenecek doruğa iştirakinden evvel Bağdat’ta basın toplantısı düzenledi.

“Irak’ın Filistin konusundaki tavrı sabit ve açıktır. Bölgede rastgele bir koalisyonun ya da eksenin kesimi değiliz.” diyen Kazımi, ülkesinin komşuları ve etrafıyla ulusal ve insani prensiplere dayalı istikrarlı siyasetini sürdürdüğünü kaydetti.

“Önce Irak” sloganı ve siyasetiyle hareket ettiklerini belirten Kazımi, “Sanki Irak tarihin merkezinde ve binlerce yıldır medeniyetlerin kavşağı değilmiş üzere, kimileri hayali endişelere dikkat çekerek, kardeşlerimizle alaka kurmamızı engellemeye çalışıyor.” dedi.

Irak’ın stratejik bir pozisyonda bulunduğunu, bu nedenle etkin ve komşularıyla düzgün münasebetlere sahip bir ülke olması gerektiğini kaydeden Kazımi, Suudi Arabistan’daki tepede iktisat ve güç alanlarındaki iş birliği, Kovid-19, besin güvenliği krizi ve iklim değişikliğinin getirdiği ıstırapların konuşulacağını tabir etti.

Ülkedeki Şii siyasi güçler İran’a karşı eksen siyaseti kapsamında olduğunu düşünerek Kazımi’den doruğa katılmamasını talep etmişti.

ABD Lideri Joe Biden’ın da 13-16 Temmuz’u kapsayan Orta Doğu çeşidinin son gününde Suudi Arabistan’a giderek Cidde kentinde düzenlenecek Mısır, Irak ve Ürdün’ün yanı sıra Körfez İşbirliği Kurulu ülkeleri başkanlarının hazır bulunacağı bir doruğa katılması bekleniyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.