İSO Türkiye’nin ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu araştırmasını yayımladı

İstanbul Sanayi Odası (İSO) KOBİ niteliğindeki kuruluşları kapsayan “İSO Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2021” araştırmasının sonuçlarını bugün açıkladı.

Üretimden net satışlar baz alınarak yapılan İSO İkinci 500’ün 2021 yılı sıralamasına bakıldığında; Ege Seramik 980.1 milyon TL ile birinci sırayı aldı. Onu çok küçük bir farkla 979.8 milyon TL ile Kozlu Besin takip ederken Kangal Termik Santral 979.7 milyon TL ile üçüncü oldu.

İstanbul Sanayi Odası İdare Şurası Lideri Erdal Bahçıvan, “İSO İkinci 500 çalışmamızın 2021 yılı sonuçları, dünya iktisadının pandemi krizinden çıkış sancılarıyla geçirdiği hareketli bir yılın endüstriye yansıyan fotoğrafı niteliğinde” sözlerini kullandı.

2021 yılındaki aşı uygulamalarıyla dünyada çabucak her bölüme dönük talebin beklenenden erken toparlandığına dikkat çeken Bahçıvan kelamlarının devamında, “Beraberinde tedarik krizini getirdi. Gevşek para ve maliye siyasetlerinin sağladığı rekor nakdî genişlemenin en yıkıcı yan tesiri ise sonuçlarını bugün de yaşamakta olduğumuz global enflasyon oldu” dedi.

“2021’DE ENDÜSTRİCİLER ÖTEKİ FİRMALARA BORÇLANMIŞLAR”

Bahçıvan, mali borçların toplam borçlar içindeki hissesi yüzde 57,6’dan yüzde 54,2’ye inerken, öteki borçların hissesi yüzde 42,4’ten yüzde 45,8’e yükselmiş göründüğünü lisana getirdi.Bahçıvan kelamlarının devamında şunları söyledi:

“İSO İkinci 500 şirketleri faaliyetlerin finansmanında ve artan işletme sermayesi muhtaçlığının karşılanmasında ticari borçları çok daha fazla kullanmışlar. Bir diğer deyişle 2021’de endüstriciler, bankalara olan borçlarından çok daha büyük bir süratle öbür firmalara borçlanmışlar. Bu, İSO İkinci 500 araştırmalarında karşımıza çıkan yeni bir durum olarak dikkat çekiyor.

Şunu açıkça belirtmek gerekir ki, başta ihracatçı sanayicilerimiz olmak üzere, şirketlerimiz son yıllarda nitelikli ve kaliteli finansmana erişimde çeşitli zahmetler yaşıyor. Bu tabloya bakarak şunu söyleyebiliriz; finansman şartlarının sıkılaştığı ve kredi imkanlarının daraldığı son devirlerde, sanayicilerimizin içinde bulunduğu bu durum, zincirleme tepki halinde gelişebilecek ödeme risklerine işaret etmesi bakımından son derece tasa vericidir.

‘STAGFLASYON” TELAŞLARININ ARTTIĞI BİR DEVİRDEN GEÇİYORUZ’

Tüm dünyada olduğu üzere, ülkemizde de KOBİ’ler ölçek büyütmek, rekabetçiliği artırmak ve pazarını genişletmek için büyük çaplı yatırımlara daha fazla gereksinim duyuyor. Buradan hareketle kurlardaki yükseliş ve finansman şartlarındaki sıkılaşmanın dev şirketlere kıyasla KOBİ’ler için daha zorlayıcı bir ortam oluşturduğuna kuşku yok.

2021 yılında İSO İkinci 500’ün istihdamı yüzde 5 artarak 261 bin şahsa çıkarken birebir yılda ödenen maaş ve fiyatlardaki artış ise yüzde 39 oldu. Endüstrinin istihdamı sürükleyici özelliği burada da karşımıza çıktı.

2022 prestijiyle, dünyada enflasyon ve büyüme açısından beklentilerin olumsuzlaştığı, 1970’lere dönüş ve “stagflasyon” kaygılarının arttığı bir devirden geçiyoruz. Endüstrimizin de bu hava değişiminden etkilenmemesi ne yazık ki pek de mümkün görünmüyor. Bu bağlamda İSO İkinci 500’ün 2021 yılı sonuçları, bir yandan sanayicilerimizin değişen şartlara ahenk sağlama yeteneğine işaret ederken başka yandan da güç bir periyoda hazırlıklı olmak için çıkarılması gereken dersleri ortaya koyuyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.