İsveç’ten terör örgütü itirafı: Sebebi o fotoğraf

 İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Sol Partinin 3 milletvekilinin terör örgütü PKK’nın kelamda paçavralarını sallamasıyla Türkiye ile NATO müzakerelerinin daha zorlaştığını söyledi.

Gotland Adası’nda askeri birliği gezen Linde, Aftonbladet gazetesine yaptığı açıklamada, “Türkiye ile yapılan NATO müzakereleri, Sol Parti milletvekillerinin terör örgütü PKK’nın bayrağını sallamalarından sonra daha da zorlaştı. Türk medyası daima bunu ve buna misal olayları gündeme getiriyor. İsveç kanunlarına nazaran bunların tabir özgürlüğü olduğunu lisana getiriyoruz. Ancak bunun hükümet için çok uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyoruz” sözlerini kullandı.

Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in imzaladığı mutabakat kapsamında 26 Ağustos’ta Finlandiya’nın Vantaa kentinde düzenlen Daimi Ortak Mekanizma’nın birinci toplantısını pahalandıran Linde, “Toplantı birinci evvel İsveç’te yapılacaktı, kimi pratik nedenlerden ötürü Finlandiya’ya taşındı. Bu toplantıda terörle uğraşta daha yakın iş birliği ile ilgili olan bu muahedeyi uygulamak için yapılan çalışmalar gözden geçirildi” dedi.

İsveç İhracat Kredi Şurasının (EKN) Türkiye’de bir altyapı şirketine 3 milyar kron kredi verme kararını da kıymetlendiren Linde, bunun büsbütün şart ve kanunlara uygun olduğunu aktardı.

Sol Parti Milletvekilleri Daniel Riazat, Momodou Malcom Jallow ve Lorena Delgado Varas, Visby kentinde 7 Temmuz’da, terör örgütü YPG/PKK’yı simgeleyen bez kesimleriyle fotoğraf çektirip toplumsal medyada paylaşmıştı.

BAŞBAKAN KINAMIŞTI

Bunun üzerine Başbakan Andersson, Sol Parti milletvekillerinin terör örgütünü simgeleyen bez kesimleriyle poz vermesini kınamıştı.

Andersson, İsveç devlet televizyonu SVT’ye verdiği demeçte, 11 Eylül’de yapılacak genel seçimden sonra terör örgütü PKK’nın kelamda paçavralarını sallayan Sol Parti ile iştirak yapmayı düşünmediklerini söylemişti.

Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, PKK’nın elinde çok sayıda temizin kanı olduğunu belirterek “PKK, 1984’te Olof Palme hükümeti tarafından terör örgütü olarak tanındı.” sözünü kullanmıştı.

Sol Parti milletvekillerinin imajlarını “kabul edilemez” olarak nitelendiren Johansson, partiye PKK hareketlerini bırakma davetinde bulunmuştu. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.