Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ‘SADAT’ açıklaması: Bugün bir belge getirdiler

Gazetemiz müellifi Mustafa Balbay, bugünkü “Kılıçdaroğlu ile sohbet: Derin telaş, büyük umut!” başlıklı köşe yazısında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesine yer verdi. 

Erdoğan’ın, SADAT tartışmalarından kaçmak istediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Kaçamaz. SADAT üzere bir örgütten haberi yoksa, o da suç! Ben savcıları vazifeye çağırıyorum. Şayet bu ülkenin cumhuriyet savcısı iseler bir soruşturma başlatsınlar. Fevkalâde askeri eğitim kime, niye veriliyor? Türkiye’nin bilmediğimiz bir ordusu daha mı var?” tabirlerini kullandı.

Balbay’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

“2012 yılında, 28 Şubat üzere çok manalı bir günde kurulan SADAT, on yıldır değişik nedenlerle gündem konusu oluyordu. Kılıçdaroğlu’nun kapısına dayanmasıyla tartışma daha da derinleşti. SADAT yöneticileri kendilerini söz etmeye çalışıyorlar,  Erdoğan da işin içinden sıyrılmaya çalışıyor. “Benim ilgim yok” deyip tartışmanın dışına çıkmak istediğini ortaya koydu. Kılıçdaroğlu’nun buna karşılığı şu:

Son günlerde Kılıçdaroğlu ile görüşen gazeteciler doğal olarak birinci şu soruyu soruyorlar:

SADAT’la ilgili elinizde kamuoyu ile paylaşacağınız bilgi, doküman var mı?

Biz de tıpkı soruyu yöneltince, her vakit kalabalık duran masasını gösterdi, şu karşılığı verdi:

“Bugün bir belge getirdiler…”

İçinde ne olduğunu sorduk. Bir gazetecinin almak isteyeceği en son cevabı verdi:

“Henüz açmadım…”

Bir an birlikte açalım diyecek oldum lakin…

Kılıçdaroğlu’nun SADAT’ın kapısına dayanmasına ait sorularımıza verdiği cevaplardan çıkardıklarımız şunlar:

1- 2015 yılında, 7 Haziran ile 1 Kasım ortasındaki beş aylık dilimde yaşanan, 500’e yakın yurttaşımızın hayatını yitirmesine neden olan olaylar seçmen tercihini iktidar lehine değiştirdi. Bu çeşit karmaşalardan tekrar medet ummak felaket olur. 

2- Bu medet ummanın akıldan dahi geçmemesini sağlamak gerekir. Bunun yolu, bu türlü bir süreç başlamadan tedbir almaktır. Muhtemel kaosun olası kaynaklarını erken teşhir etmek gerekir.

3- Akıldan geçenlerin farkında olduğumuzu kamuoyunun da bilmesi, herkesin meşruiyet içinde kalmasını sağlayabilir.

4- Devlet kurumları içinde iktidara teslim olanların yanında, iktidarın memuru olmayıp devletin memuru olarak çalışmaya devam edenler de var. Bu güvenlik bürokrasisinde de kelam konusu. Onların hukukun dışına çıkan işlerden çok rahatsız olduklarını biliyoruz. 

5- SADAT’ı gündeme getirirken işin iki ucu var: halkın gerçekleri bilmesinin sağlanması ve halkın bu cins korku verici durumlar karşısında kendisini inançta hissedeceği kurumların olması. O kurum CHP’dir. Bunu yalnızca telaffuzda değil aksiyonda de hissettireceğiz.

Kılıçdaroğlu’nun bu değerlendirmelerinden sonra yapılan İstanbul mitingi dehşet duvarının aşıldığını bir kere daha ortaya koydu. 

Kılıçdaroğlu tıpkı görüşmemizde, bu taraftaki planı şöyle özetlemişti:

“Halkı sokağa dökmek, sonra kaos yaratıp kan dökmek… Halkı korkutmak… Buna müsaade vermeyeceğiz. Halkın sabırla sandığı beklemesini istiyoruz. Sandık güvenliğini de biz sağlayacağız. Kâfi ki o gün gelsin…”

İstanbul mitingi bir bayrak göstermek, çabanın altını çizmek. Bunun dışında CHP’nin halkı sokağa davet etme planı yok. Şüphesiz bu da tartışmalı bir durum.

Kılıçdaroğlu’nun seçim sürecine giden yolda derin dertleri var ancak bir o kadar da bu türlü bir idaresi sandıkta yenmek üzerine büyük umutları var”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.