Kontrolsüz kesitlerde ‘tüberküloz’ uyarısı: Sıhhat riskleri doğuruyor

Veteriner Tabipler Odası Lideri Prof. Dr. Murat Arslan, tüberküloz (verem) hastalığı bulanan hayvanların yenmesinin önemli sıhhat problemlerine neden olacağına dikkat çekerek, kurban bölümleri nedeniyle ihtarda bulundu. Aslan, “Denetimsiz yapılan kısımlar önemli toplum sıhhati risklerini birlikte getirmektedirler. Tüberküloz maalesef hala ülkemizde ve dünyada tespit edilmekte. Vatandaşlarımız kesinlikle kesim bölgelerinde bulunan resmi veteriner tabibi yahut meslek odaları tarafından görevlendirilmiş veteriner doktorlardan takviye istemelidirler” dedi.

Bayramın birinci gününde kurban kesim alanlarında kesilen hayvanlarda “tüberküloz” hastalığına rastlandı. Veteriner Tabipler Odası Lideri Prof. Dr. Murat Arslan, kesim sırasında kesinlikle veteriner doktor denetiminin istenmesi gerektiğini belirterek, sokak ve caddelerde yapılan kısımların toplum sıhhati açısından önemli risk taşıdığını belirtti. Tüberküloz hastalığına ait ANKA’ya değerlendirmede bulunan Arslan, kamu sıhhati ismine bu hayvanların tüketilmemesi gerektiğinin altını çizerek alınacak öteki tedbirleri şöyle anlattı:

KESİM SIRASINDA VETERİNER TABİP DENETİMİNİ İSTEMEK ÇOK KIYMETLİ: Ülkemizde Kurban bayramlarında hayvan varlığımıza yaklaşık yüzde 5’i 3 günlük kısa bir müddet içerisinde kesilmektedir. Bölümlerin bir kısmı resmi kurumların müsaade verdiği, altyapıları ve donanımları kâfi veteriner tabiplerin denetiminde yapılmaktadır. Bir kısmı ise maalesef hala cadde ve sokaklarda yapılmaktadır. Kontrolsüz yapılan kesitler önemli toplum sıhhati risklerini birlikte getirmektedirler. Bilhassa zoonoz kaynaklı dediğimiz yani hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar bu risklerden bazılarıdır. Tüberküloz da bu hastalıklardan bir adedidir. Maalesef hala ülkemizde ve dünyada tespit edilmekte, kayıtlara geçmektedir. Bu hastalıkları önlemek için bilhassa kesim sırasında veteriner doktor denetimini istemek çok değerli bir adımdır. Vatandaşlarımız kesinlikle kesim bölgelerinde bulunan resmi veteriner tabibi yahut meslek odaları tarafından görevlendirilmiş veteriner doktorlardan dayanak istemelidirler.

BÜTÜN BÖLÜMLERİN KONTROLLÜ BÖLGELERDE YAPILMASI KOŞULDUR: Kesim sırasında hastalık tespit edildiğinde veteriner tabipler tarafından kurban eti imha edilmektedir. Tüketimine müsaade verilmemektedir ve ilgili resmi kurumlara bu durum bildirilmektedir. Bilhassa kontrolsüz yapılan bölümler sonrası, sokak hayvanlarının atıkları dağıtması sonrası risk daha da büyümektedir. Hem hayvan sıhhati açısından hem insan sıhhati açısından risk vakte yayılarak aslında katlanarak artmaktadır. Bu nedenle kesinlikle bütün kesitlerin kontrollü bölgelerde yapılması kuraldır.

DENETİMLER KURBAN BAYRAMI SONRASINDA DA DEVAM ETTİRİLMELİ: Ülkemizde Kurban Bayramı dışında da bu hastalık riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle kontrollerin Kurban Bayramı sonrasında da devam ettirilmesi kural. Bilhassa tüberküloz ve gibisi bir hastalık tespit edilen hayvanın hangi bölgeden geldiğinin kulak küpesiyle tespit edilerek o bölgelerde bulaşmanın nasıl olduğu, sürünün öbür üyeleri ortasında ne kadar yaygın olduğu tespit edilerek, gerekirse orada da tedbirler alınmalıdır. Toplum sıhhati açısından, kollayıcı hekimlik açısından kesinlikle bu adımların sıhhat çalışanı olan veteriner doktorlar tarafından yapılmasına imkân tanınmalıdır. Ülkemizde bilhassa hami hekimlik alanında yapılan çalışmalar maalesef yetersiz kalmaktadır. Meslek örgütlerinin bu bahiste telaffuzları dikkate alınmalı, veteriner doktorların kâfi istihdamı sağlanarak yılın bütün vakitlerinde gözetici hekimliğin değeri kesinlikle vurgulanmalıdır, gereği yapılmalıdır. Bütün halkımıza veteriner tabipler olarak sağlıklı, huzurlu bir bayram diliyoruz.”

İBB Kayaşehir Kurban Kesim ve Satış Alanı’nda misyonlu veteriner tabip Şule Keleş, kesim muayenesi sırasında 1 hayvanda tüberküloz tespit ettiklerini ve tüberkülozlu hayvanın etini imha ettiklerini belirterek şöyle konuştu: “Kayaşehir Kurban Kesim ve Satış Alanı’nda bir adet tüberkülozlu hayvan çıkmıştır. Bu kurbanlık hayvanımız kesim muayene sırasında veteriner tabip arkadaşlarımız tarafından fark edilmiş olup gerekli bütün önlemler alınarak ‘imhalık et konteynırına indirilmiştir. Daha sonrasında İlçe Tarım Müdürlüğü’ne haber verilerek gerekli tutanaklar tutulmuştur. Bu hususla alakalı olarak ne vatandaş ne de hayvan sahibi mağduriyet yaşamamaktadır. Zira tüberküloz devlet tarafından tazminatlı bir hastalık olup, hayvan sahibine yüzde 90’ına varacak kadar fiyatı iade edilecektir. Bu sebepten ötürü da hayvan sahibi, vatandaşa hayvanın fiyatını geri iade etmiştir.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.