Kraliçe Elizabeth’in cenaze merasimine Rusya, Belarus ve Myanmar davet edilmedi

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 8 Eylül Perşembe günü yaz tatilini geçirdiği İskoçya’nın Aberdeenshire bölgesindeki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybetti.

Kraliçe’nin cenaze merasimi, 19 Eylül Pazartesi günü İngiltere’nin başşehri Londra’daki Westminster Abbey Kilisesi’nde düzenlenecek.

Buradaki merasimin akabinde Kraliçe’nin naaşı, İngiliz Kraliyet ailesinin daimi konutlarından biri olan Windsor Kalesi’ndeki St. George Şapeli’ne nakledilecek ve defin süreci burada gerçekleşecek.

Rusya, Belarus ve Myanmar’a davet gitmedi

İngiliz Başbakanlık Konutu 10 Numara’dan kaynakların ulusal haber ajansı PA Media’ya verdiği bilgiye nazaran ise Kraliçe Elizabeth’in cenaze merasimine iştirak için Rusya, Belarus ve Myanmar’a davet gönderilmedi, İran ise büyükelçi seviyesinde davet edildi.

96 yaşında hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi’nin cenaze merasimine, dünyanın dört bir yanından yaklaşık 500 üst seviye yetkilinin katılması öngörülüyor.

Alışılmadık protokol planlanıyor

İnternet sitesi Politico’nun haberine nazaran, 8 Eylül Perşembe günü hayatını kaybeden Kraliçe Elizabeth’in 19 Eylül’deki cenaze merasimi için İngiltere’nin büyükelçiliklerine İngiliz Dışişleri Bakanlığı tarafından hafta sonunda resmi protokolün nasıl yapılacağına dair ileti gönderildi.

Mesajda, Westminster Abbey Kilisesi’ndeki merasimin çok kalabalık olacağı, merasime katılacak devlet yahut hükümet liderlerinin yalnızca kendilerine ve eşleri üzere yanlarında bulunacak bir bireye yer ayrılacağı belirtildi.

Liderler katılamazsa, temsilen bakanlar gidebilecek

Törene başkanların gruplarının yahut ailelerinden öteki şahısların katılmasının mümkün olmadığı vurgulandı.

AA’nın haberine nazaran önderlerin katılmaması durumunda merasime onları temsilen bakan üzere üst seviye bir yetkili gidebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.