Kraliçe II. Elizabeth’in ölümündeki sır o fotoğrafta gizli!

8 Eylül 2022 öğlenden sonra, Buckingham Sarayı, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Majesteleri Kraliçe II. Elizabeth’in mevtini duyurdu. Ölüm nedeni açıklanmadı, lakin resmi açıklamaya nazaran, Majesteleri İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde “huzur içinde öldü” denildi. Kraliçe Elizabeth 96 yaşındaydı. Günün erken saatlerinde resmi kaynaklar, ”Kraliçe’nin tabiplerinin onun sıhhati için kaygı duyduğunu” ve Balmoral’ da yakın tıbbi nezaret altında kalacağını belirtmişti.

6 Eylül’de Kraliçe II. Elizabeth, İngiltere’nin yeni Başbakanı Liz Truss’u, gelenekleri üzere Londra’daki Buckingham Sarayı yerine Balmoral Şatosu’na atamıştı. Ondan yeni bir idare kurmasını istedi. Ve bu sırada kraliçe Elizabet’ in sağ elinin üzerindeki morluklar dikkat çekti.

İNGİLTERE’DE EN UZUN MÜHLET KARAR SÜREN HÜKÜMDAR

Kraliçe II. Elizabeth’in saltanatı, şimdi 26 yaşında olmadığı 1952’de başladı. 70 yılı aşkın bir müddettir Birleşik Krallık ve İngiliz Milletler Topluluğu Kraliçesiydi, bu da onu İngiltere tarihinde Kraliçe Victoria’nın 63 yıllık saltanatını geride bırakarak en uzun mühlet karar süren hükümdar yapıyor .

Haziran 2022’de Kraliçe II. Elizabeth, 7 yıllık egemenliğini kutlamak için Platin Jübile’sini kutladı. Kraliçenin saltanatı , Kraliçe II. Elizabeth tahta çıktığında misyonda olan Winston Churchill ve İngiltere’nin birinci bayan başbakanı olan Margaret Thatcher da dahil olmak üzere 15 İngiltere başbakanının gelip gittiğini gördü. Tahttaki 70 yılı boyunca kraliçe, 1929’da İkinci Dünya Savaşı’nda (1939-1945) ve İnsanlık Üniversal Beyannamesi’nin oluşturulmasında, nihayet genel seçimlerde oy kullanma hakkını elde eden bayanlara kadar birçok değerli tarihi olaya şahit oldu.

KRALİÇENİN HAREKETLİLİK SORUNLARI

Yıllar boyunca, Majesteleri ile ilgili sıhhat meselelerine ait ekseriyetle birkaç rapor vardı, lakin bildirildiğine nazaran hareketlilik sıkıntılarını yönetiyordu. Mayıs 2022’de Parlamento’nun Devlet Açılışına katılamamıştı ve resmi kaynaklar bu kararın nedeni olarak “periyodik hareketlilik problemleri ”nı gösterdi. Kasım 2021’de, bel burkulması nedeniyle savaş mağdurlarını anmak için düzenlenen anma merasimine katılmaktan da vazgeçmişti ve daha evvel sıhhat durumunun makus olduğu raporlarının akabinde öbür taahhütlerini iptal etmişti. Ekim 2021’de Kraliçe II. Elizabeth, uzun yıllardır birinci kere “tıbbi tavsiyeye uyarak birkaç gün dinlenmek” ve “bazı ön araştırmalar” yapmak üzere hastaneye kaldırıldı, lakin resmi kraliyet kaynakları bunun nedenini hiçbir vakit belirtmedi. Hareketlilik sıkıntıları çok yaygındır, bilhassa yaşlanma nedeniyle ve burkulan bir sırt, beklenmedik bir yaralanma yahut çok kullanımdan kaynaklanabilir.

KOVİD-19

Kraliçe II. Elizabeth de bu yılın başlarında KOVİD-19′ a neden olan SARS -CoV-2 virüsüyle yüzleşmek zorunda kaldı. Resmi raporlara nazaran, Şubat ayında KOVID-19 testi müspet çıktı ve “hafif soğuk algınlığı gibisi semptomlar” yaşadı. Ocak 2021’de zati bir KOVİD-19 aşısı almıştı ve raporlar ayrıyeten bir aşı desteği aldığını belirtti. Aşı güçlendiriciler, yaşlı şahıslarda önemli KOVİD-19 semptomlarının önlenmesi açısından kıymetli bir fark yaratabilir. Birkaç ay sonra, Nisan ayında Majesteleri, koronavirüsün onun üzerindeki tesirini açıkladı. Kraliçe II. Elizabeth, eski bir KOVİD-19 hastasıyla yaptığı manzaralı görüşmede, hastalığın “kişiyi çok yorgun ve bitkin bıraktığını” içtenlikle belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.