Muhteşem Ay görsel şölen oluşturdu

Ay’ın Dünya’ya en yakın pozisyona gelmesiyle ortaya çıkan Harika Ay, Türkiye’de kartpostallık imgeler oluşturdu.

Ay’ın Dünya’ya en yakın pozisyona gelmesiyle ortaya çıkan Muhteşem Ay, İstanbul’da kartpostallık manzaralar oluştururken görenleri kendine hayran bıraktı. O anlar ise kameraların objektiflerine yansıdı. Vatandaşlar ise hatıra fotoğrafı çektirerek görünümün keyfini çıkardı.

13 Temmuz Çarşamba akşamı Türkiye saati ile 21.38’de gözükmeye başlayan Harika Ay’ın 14 Temmuz gecesinden 15 Temmuz akşamına kadar görünür olacağı belirtildi.

Ülkenin dört bir yanında olduğu üzere etkileyici görünüme sahip Muhteşem Ay Elazığ’da da gözlemlendi. Gökyüzünde parlaklığıyla göz kamaştıran ay kartpostallık imajlar oluşturdu.

Tekirdağ semalarında izleyenlere mükemmel bir görsel şölen sunan dolunay, zirvelerin gerisinden doğarak geceyi gündüze çevirdi.

SÜPER AY NEDİR?

Ay’ın olağanda olduğundan çok daha büyük ve parlak görülmesi olayı “Süper Ay” olarak isimlendiriliyor. Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesi elips formunda olduğu için yerküreye aralığı yıl içinde değişiyor. Dünya’ya en yakın olduğu vakit Ay dolunay haline yakınsa Üstün Ay meydana gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.