Piyasayı bozan hizaya gelecek: 2,7 milyar lira ekonomik yarar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Devlet Su İşleri tarafından üretimi tamamlanan 34 hidroelektrik santralin açılış merasiminde Tarım Kredi Kooperatiflerinin büyükbaş ette yüzde 30-35 indirimle satışa başlayacağını müjdeledi. Türkiye’nin hudutlu su kaynaklarını en verimli biçimde kullanacak yatırımları süratle yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini anlatan Erdoğan, “Ülkemizi 20 yılda asırlık eser ve hizmetlere kavuştururken aklımızda ve gönlümüzde daima daha büyük gayeler vardır. Hamdolsun, eğitimden sıhhate, güvenlikten endüstriye, güçten ulaştırmaya, her alanda kalkınmanın altyapısını kıymetli ölçüde tamamladık. Artık sıra asıl amaçlarımızda yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte” dedi.

BUNLARIN AKLI BUNU ALMAZ

18 Mart Çanakkale Köprüsü inşasına başlarken kendileriyle dalga geçildiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti: “Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunları almaz. Tıpkı şeyi Şanlıurfa-Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak da Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak? Bu türlü bir şey olabilir mi? Olmaz. Niçin? Zira bunlar, medeniyet denildiği vakit yalnızca İstanbul, İzmir, Ankara’yı anlıyor. Lakin biz ne dedik yola çıktığımızda, dedik ki batıda ne varsa, doğuda, güneydoğuda da o olacak. Eğitimden sıhhate hepsinde olacak.”

TALİMAT VERDİM

Tarım Kredi Kooperatiflerine talimat verildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu tabirleri kullandı: “Marketlerde benim vatandaşımı dara sokanlar, Tarım Kredi Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan bu türlü koyun-kuzu etinde yüzde 25 indirim, bunu başlattık. Ve sabah Tarım Kredi Kooperatifi Lideriyle da konuştum. Bakanım da aslında gerekenleri konuştu. Büyükbaş hayvanlarda da yüzde 30-35 üzere bir indirimle onların da satışına başlayacağız. Natürel ülkemizin her yerinde malum koyun, kuzu geçerli değil. Mesela Karadeniz’de daha çok büyükbaş makbuldür. Artık oralarda büyükbaşın kesitinden piyasaya sürdüğümüzde hele hele yüzde 30-35 üzere bir indirim başlatınca benim vatandaşım ona da ne yapacak? Alışacak. Bu, piyasaların istikrarını bozanları da hizaya getirecek.”

SÜRATLE İNDİRİM GELECEK

Erdoğan, özel bölümdeki marketlerin yanı sıra Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri bünyesinde 1300 marketin bulunduğuna işaret etti. Tarım Kredi Kooperatifleri marketlerinde yalnızca et eserlerinde değil farklı eserlerde de indirim yapılacağını söz eden Erdoğan, “Tarım Kredi, şeker, buğday, un, zeytinyağı, ayçiçeği yağı üzere öbür eserlerinde, bilhassa 30-40 çeşit eserde de hızla indirime gidecek. Talimatımız şu, sen kar maksadıyla çalışmayacaksın yalnızca başa baş noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın. Artık Tarım Kredi Kooperatifi de bu hedefle çalışmalarını hızlandıracak” diye konuştu.

Avrupa Türkiye’ye karşı riyakar

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Konseyi, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. Bağlantı Lideri Altun, iki saat süren toplantıya ait yazılı açıklama yaptı. Buna nazaran, Şura üyeleri, Avrupa Birliği üyelik sürecinden terörle çaba ve sığınmacı mevzularına, Avrupa’nın Türkiye’ye karşı sergilediği tutarsız, haksız, adaletsiz ve riyakar tavra işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise toplantıda Avrupa’da Türkiye aleyhtarı siyasi ve toplumsal alerjinin çok derin tarihi kökleri olduğunu belirterek Avrupa’nın etnik ve dini fanatizmini demokrasi, insan hakları, özgürlükler üzere kavramların gerisine saklanarak sergilediğini vurguladı.

Yıllık 2,7 milyarlık katkı

Hidroelektrik potansiyelini daha süratli harekete geçirmek için 2003 yılında özel dalın bu alandaki yatırımlarının önünü açarak tarihi bir adım attıklarını anımsatan Erdoğan, şunları söyledi: “Böylece hidroelektrik üretim kapasitemizi kısa müddette 2,5 kat artırarak 44 milyar kilovatsaatten 110 milyar kilovatsaate çıkardık. Hali hazırda ülkemizin toplam şurası gücünün üçte birini hidroelektrik oluşturmaktadır. Bir diğer sözle ülkemizde yanan her 3 lambadan birinin elektriği, su kaynaklarımızdan gelmektedir. Bugün dünyada 9’uncu sırada yer aldığımız hidroelektrik gücümüze, 34 yeni tesis daha kazandırıyoruz. Kamu özel dal iş birliğiyle 20 farklı vilayetimizde faaliyete geçecek 34 hidroelektrik santralimiz, 653 kilovatsaat konseyi güce ve yıllık 2,3 milyar kilovatsaat güç üretim kapasitesine sahiptir. Yatırım bedeli 16 milyar lirayı bulan bu santraller ülkemize yıllık 2,7 milyar lira ekonomik yarar sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz akabinde uzun yıllar boyunca ekonomimize katma bedel sağlamaya devam edecektir.”

Laf üretmedik iş ürettik

Erdoğan, son 20 yılda ülkeye, bugün açılışını yapacaklarıyla birlikte 605 yeni hidroelektrik santrali kazandırmak ve toplam sayısı 730’a çıkarmakla gurur duyduklarını lisana getirdi. Kendi hükümetlerinden evvel bu sayının yalnızca 125 olduğunu da hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti: “Sulama ve içme suyu hedefli olanlarla birlikte artık toplam baraj sayımız 930’u bulmuştur. Laf üretmedik, iş ürettik. Durmadık, yan gelip yatmadık. Bay Kemal üzere musluk açma merasimi yapmadık, biz bu işleri yaptık. Bir de Kağıthane’de ‘temel atmama töreni’ yapıyorlar, ne günlere kaldık.”

Şimdi biz güçlüyüz

Enerjide yapılan atılımlara dikkati çeken Erdoğan, “Doğal gazı çıkardığımız andan itibaren tüm bölgede havanın nasıl değiştiğini de göreceksiniz” dedi. Mersin’deki Taşucu Limanı’ndan Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’ni birinci misyon yerine uğurladıklarını anımsatan Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Fakat Yunanistan çok rahatsız olmuş, ‘Erdoğan ne yapıyor.’ demiş. Erdoğan bir şey yapmıyor, misyonunu yapıyor. Bu gemi dünyada birinci, o denli bir sondaj gemisi. Biz yıllarca paramızla sondaj yaptıracak gemi kiralayamazdık lakin artık 4 sondaj gemimiz, iki sismik araştırma gemimiz var, artık biz güçlüyüz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.