Rusya’dan peş peşe Türkiye açıklaması: Lojistik merkezi olarak görüyoruz

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, St. Petersburg Memleketler arası İktisat Forumu (SPIEF) kapsamında AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin uzun müddettir Rusya için değerli bir ekonomik ve ticari ortak olduğunu vurguladı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daima temas halinde olduğunu belirten Novak, “Ticaret hacmimiz geçen yıl yüzde 57 artarak 33 milyar dolara ulaştı ve karşılıklı ticareti artırmak için misyonlar yerine getiriliyor.” dedi.

Rusya’da ve Türkiye’de karşılıklı büyük yatırım projeleri yürütüldüğünü bildiren Novak, “Büyük yatırım projeleri ortasında TürkAkım, Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve GAZ kamyon fabrikası da bulunuyor. Turizm noktasında da kıymetli bağlarımız var.” diye konuştu.

Novak, Türkiye’de çok sayıda Rus şirketinin inşaat bölümünde faaliyet gösterdiğini söz ederek, özel ekonomik bölgeler oluşturulduğunu, ticaret ve ekonomik ciro sağlamak için destekledikleri birçok küçük ve orta ölçekli işletme bulunduğunu anlattı.

“TÜRKİYE İLE RUSYA ORTASINDAKİ İŞ BİRLİĞİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN KIYMETLİ FIRSATLAR GÖRÜYORUZ”

Aleksandr Novak, Türkiye ile Rusya ortasındaki iş birliğini geliştirmek için değerli fırsatlar gördüklerini söz ederek, “Türkiye’den Rusya’ya, Rusya’dan da Türkiye’ye eserlerin teslimatı için Türkiye’nin bir nakliye ve lojistik merkezi olarak kullanılması da dahil olmak üzere, ülkelerimiz ortasındaki bu cins iş birliğinin geliştirilmesi için ek alanlar görüyoruz.” dedi.

Rusya’da üretilmeyen ekipmanların tedarikinin de gündemdeki hususlar ortasında yer aldığını anlatan Novak, “Örneğin, bu çeşit ekipmanların üretiminin Rusya’da yerelleştirilmesi, üçüncü ülkelerden teslimatlar… Bütün bu hususları hükümetler ortası komiteler seviyesinde, Türk yetkililerle ve kendi aramızdaki iş seviyesinde tartışıyoruz.” sözlerini kullandı.

“RUSYA, TÜRKİYE İÇİN HER VAKİT DEĞERLİ BİR TAHIL TEDARİKÇİSİ”

Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, daha fazla ortak iş birliği geliştirilmesine yönelik St. Petersburg’ta dün Rus ve Türk iş dünyasının toplantılar gerçekleştirdiğini söyledi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile birlikte bu hususta çalışmalar yürüttüklerini aktaran Novak, “İşletmelerin projeleri uygulayabilmesi, maliyetleri ve idari mahzurları azaltabilmesi bizim için değerli ve meslektaşlarımla birlikte yaptığımız da bu. İş birliğimizi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Novak, Rusya’nın Türkiye için her vakit kıymetli bir tahıl tedarikçisi olduğunu vurgulayarak, “Bu nedenle burada makul bir sorun görmüyoruz. Üretici olan firmalarımız, bunlar ticari mevzular ve şirketler birbirleriyle anlaşıyorlar, ihracat potansiyelimiz ve kaynağımızla tüketiciye gereğince tedarik edileceğini düşünüyorum.” dedi.

Öte yandan Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, ‘Ukrayna’dan tahıl ihracatı konusunda Türkiye ile irtibat halindeyiz.’ dedi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın Ukrayna’dan tahıl ihracatı konusunda Türkiye ile irtibat halinde olduğunu lakin Ukrayna tarafında hala çok fazla belirsizlik olduğunu belirtti.

Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın limanlarının mayınlardan temizlenmesinin “zaman alacağını” lakin Birleşmiş Milletler (BM) teklifi kapsamında mayınların olmadığı bölgeler üzerinden inançlı bir koridor açılabileceğini açıkladı.

Rusya, Ukrayna tahılının Karadeniz limanlarından ihracatı için “güvenli hat” açılmasını teklif ettiğini fakat bu sınırın açılmasından sorumlu olmadığını belirtmişti.

Rusya dün yaptığı açıklamada Azak Denizi’nde denetiminde bulundurduğu geçiş noktalarından Ukrayna’dan tahıl ve yağlı tohum ihracatının yapılmasına yardım ettiğini tabir etmiş fakat bu eserleri kimin sağladığını belirtmemişti.

TAHIL KRİZİNİN TAHLİLİNDE TÜRKİYE’NİN ROLÜ ÖNEMLİ

Tahıl krizinin tahlili konusunda Türkiye kıymetli bir noktada duruyor. Türkiye’nin iki ülkeyle görüşme avantajı, bu noktada global besin krizinin çözülmesi için bir avantaj teşkil ediyor. Türkiye’den açılacak bir koridorla bu tahılın hedeflenen pazarlara ulaşması ve global besin krizinin büyümesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Müzakereler şu etapta devam ediyor ve bu noktada Türkiye’nin global ve bölgesel manadaki tesiri bir sefer daha kendini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.