Suudi Arabistan’da, Twitter kullanan bayana 34 yıl mahpus cezası verildi

Britanya’da doktora yaparken tatil için ülkesi Suudi Arabistan’a dönen Salma al-Shehab (34) isimli bayanın Twitter hesabı, başına sıkıntı oldu.

İki çocuk annesi Salma al Shehab, birinci olarak 2020 yılında tatil için Suudi Arabistan’a geldiğinde tweetleri nedeniyle yetkililer tarafından sorguya çağrılmasının akabinde tutuklanarak yargılanmaya başlamış, ‘toplumsal huzursuzluğa neden olan ve sivil ve ulusal güvenliği istikrarsızlaştıran’ bir internet sitesi kullandığı için üç yıl mahpus cezası verilmişti.

Al-Shehab’ın itirazı üzerine temyiz mahkemesi, öteki cürümlerin da incelenmesi talebini gerçekleştirdi.

Twitter hesabı kullanmaya 34 yıl hapis

The Guardian’ın haberine nazaran; Shehab’ın toplumsal huzursuzluk ve istikrarsızlık amaçlayanların Twitter hesaplarını takip ederek ve tweetlerini retweet ederek yardım ettiği ileri sürüldü.

Kadın, 34 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

Muhaliflerin paylaşımlarını retweet yaptı

Al Shehab’ın toplumsal medya hesapları incelendiğinde Instagram’da 159 takipçisi olduğu ve kendini “Diş sıhhati uzmanı, tıbbi eğitimci, Leeds Üniversitesi’de doktora öğrencisi, Princes Nourah bint Abdulrahman Üniversitesi’nde eğitmen, eş ve oğullarının annesi” olarak tanımladığı, 2 bin 597 takipçisi olan Twitter hesabında ise vakit zaman sürgünde yaşayan Suudi muhaliflerin paylaşımlarını retweet ettiği görüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.