Teksas’taki okul saldırısına dair ayrıntılar ortaya çıktı

Soruşturmaya ait Teksas Eyalet Üniversitesine bağlı Öncü Kolluk Kuvvetleri Süratli Müdahale Eğitimi Merkezi (ALERRT) tarafından hazırlanan rapor, mayıs ayında Uvalde’de 21 kişinin vefatına neden olan kanlı hücumda, geciken polis müdahalesine ait ayrıntıları ortaya koydu.

Raporda, bir polis memurunun, Uvalde’deki Robb İlkokulu’na girmeden evvel silahlı saldırgana ateş etmek için üslerinden müsaade istediği fakat bu talebine vaktinde geri dönüş alamadığı belirtildi.

Müdahale buyruğuna vaktinde karşılık verilmemesinin yanı sıra saldırganın okul otoparkında bulunduğu sırada polisler tarafından fark edilmemiş olması da trajedinin önlenememesine yol açan temel etkenler ortasında gösterildi.

Ayrıca, polisler ortasında faal bir komuta zincirinin kurulamadığı, okulun içine giren polislerin hareket kabiliyetini kaybettiği ve tekrardan olaya müdahale etmelerinin 1 saatten fazla vakit aldığı kaydedildi.

Rapora nazaran, polisin vaktinde müdahalesi ile olay sırasında hayatını kaybeden şahısların bir kısmı tıbbi müdahale sağlanarak kurtarılabilirdi.

AR-15 tipi otomatik hücum silahı ile 24 Mayıs’ta Uvalde kasabasındaki Robb İlkokulu’na hücum düzenleyen 18 yaşındaki Salvador Ramos, birbirine bitişik iki sınıfta 19 çocuk ve 2 öğretmeni vurarak öldürmüştü.

Saldırıyla ilgili incelemeler sürerken bilhassa çocukların aileleri, polisi saldırgana vaktinde müdahale etmemekle suçlamıştı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.