Toplumsal konut projesinin ayrıntıları bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak

Merakla beklenen Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesinde büyük gün geldi çattı…

Evi olmayan dar gelirlilerin kira öder üzere yuva sahibi olabileceği projede 81 vilayette 250 bin konut yapılacak, 100 bin konut yeri ise uygun kurallarla satılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün ayrıntıları açıklayacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un duyurduğu proje, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ayrıntılarıyla birlikte saat 14.00’te açıklanacak.

Sosyal konut projesinin müracaat kaideleri aşikâr olmuştu. O koşulları tekrar hatırlamakta ise yarar var.

İşte dar gelirlilerin konut sahibi olabilmesi için hazırlanan projenin detayları…


1 yıl ikametgah şartı

TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, proje ili hudutları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden yahut proje vilayet nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke hudutları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha evvel TOKİ aracılığıyla konut satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları müracaat yapabilecek.

Sosyal konutlar için bir haneden tek müracaat alınabilecek.

1991 Eylül ayı sonrası müracaat edebilecek

Bakan Kurum, geçtiğimiz günlerde birinci defa gençlere özel kontenjan ayrıldığını açıklamıştı.

Genç kategorisine 1991 Eylül ayından sonra doğanlar müracaat edebilecek.

Yeni toplumsal konutlarda gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak.


Gelirin yüzde 30’unu geçmeyecek

Şehit aileleri, harp ve görev malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç müracaatta bulunacaklarda, aylık hane halkı gelirinin İstanbul için en fazla net 16 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 14 bin lira olması kuralı aranacak.

Konutların aylık taksitleri taban ücretlilerin ödeyebileceği fiyatta olacak. Ödeme, toplam hane gelirinin yüzde 30’unu aşmayacak, 240 aya kadar vade imkanı getirilecek.

Yerel ve yatay mimari tercih edilecek

TOKİ eliyle yürütülecek konut projesi 81 vilayette hayata geçirilecek, en fazla konut, mümkün zelzelenin en çok etkileyeceği İstanbul’da yapılacak.

Proje kapsamındaki konutlarda lokal ve yatay mimari tercih edilecek, konutlar beş katı geçmeyecek halde yapılacak. Etraf dostu yapı materyallerinin kullanılacağı konutlar sıfır atığa, güç verimliliğine ve yenilenebilir güç sistemlerine uyumlu inşa edilecek.

Arsa kampanyasına yeri olan başvuramayacak

Proje kapsamında satışa sunulacak 100 bin arsa, elektrik, su ve doğal gaz altyapıları tamamlanmış, imar planları bulunan ve inşaat yapmaya hazır formda teslim edilecek. Müracaat bedeli 500 lira olarak belirlenen kampanyadan faydalanmaya hak kazananlar bu yerler üzerine kendi meskenlerini yapabilecek.

Başvuru koşullarını taşıyanlar ortasında kura çekilecek.

Arsa satışı müracaatlarında şu kaideler aranacak:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Yoksul ve dar gelirli olmak,
  • Kendisinin, eşinin yahut ergin olmayan çocuğunun rastgele bir belediye sonu içerinde mesken yapmaya müsait yere yahut rastgele bir yerde bir mesken yahut apartmanın farklı bir dairesinin karşılığı olan arsa hissesine sahip olmamak,
  • Daha evvel 775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği kararlarına tabi uygulamalardan faydalanmamış olmak.

İş yerleri için müracaat bedeli 2 bin lira olacak

TOKİ’nin yürüteceği proje kapsamında birinci olma özelliği taşıyan, “Küçük ve orta ölçekli sanayiciye yönelik 28 vilayette oluşturulacak sanayi sitelerindeki 10 bin iş yeri” için müracaat bedeli 2 bin lira olarak belirlendi.

Projenin bu ayağına müracaatta bulunacaklardan, projenin bulunduğu vilayet nüfusuna kayıtlı yahut o vilayet sonlarında faaliyette bulunan 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşı olması kaidesi aranacak.

Başvuru sırasında istenen belgeler

Başvuru yapacaklardan ayrıyeten ustalık, iş yeri açma, ilgili oda kayıt yahut vergi mükellefi dokümanı ile e-Ticaret yapıldığına dair dokümanlar istenecek.

Sanayi sitelerindeki iş yerleri için müracaat yapacakların, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocuklarının mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması da gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.