Uzmanı uyardı: Kanserde D vitamini eksikliğinin kritik rolü var

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, Milano’da geçtiğimiz günlerde tamamlanan 31. Avrupa Dermatoloji Akademisi kongresinde D vitamini düşük seviyede olan cilt kanserli hastalarda hayat müddetlerinin daha kısa olduğunu gösteren bir çalışma yayınlandığını bildirdi.

Coşkun, “Ines Gracia Darder tarafından sunulan bu çalışmada melanomu olan 264 hastanın tahlilinde, D vitamini 10 ng/ml altında olan hastalarda, bu seviyenin 10’ un üzerinde olanlara nazaran ömür mühletinin 2 kat daha kısa olduğu gösterildi” dedi.

‘D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE KANSER GELİŞME RİSKİ ARTIYOR’

D vitamini sıhhat için çok kıymetli olduğunu hatırlatan Coşkun, “Eksikliğinde göğüs, prostat üzere kimi kanserlerin gelişme riski artıyor. Tekrar yumurtalık kanserinin yayılmasını önleyebileceğine yönelik son günlerde bir çalışma yayınlanmıştı. Bu çalışmada tahminen birinci sefer kanser tanısı alan hastalarda D vitamini seviyesinin ömür müddetini etkileyebileceği gösterilmiş oldu. Bu çalışmadaki sonuçların daha ayrıntılı olarak araştırılması ve öteki kanserler içinde misal araştırılmalar yapılması gerekiyor. Bu süreçte tıpkı sağlıklı bireyler üzere kanser hastalarının da D vitamini seviyelerinin denetim edilmesi ve gerekli durumlarda destek yapılması çok önemli” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.