Diyanet bol kepçe harcıyor

Ocak ayında 9.7 milyar lira harcayarak İçişleri, Dışişleri ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan fazla gidere imza atan Diyanet, Ordu’da 105 metre yüksekliğinde aynı anda 6262 kişinin namaz kılacağı caminin de olduğu Türk-İslam Araştırma Merkezi kuruyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte gerçekleştirilecek merkezin kaç liraya mal olacağı bilinmiyor. Ancak merkezin yüksekliği ile şehrin her yerinden görüleceği açıklandı. “Türkiye ve dünyada ilk” diye tanıtılan projede yapım tekniği ve kullanılacak malzeme ile farklı olacak.

İLK AYDA REKOR KIRDI: Diyanet İşleri Başkanlığı ocak ayında 9,7 milyar TL’lik harcama yaparak ayrı rekora imza attı. Aynı ay içinde İçişleri Bakanlığı 5,1 milyar, Dışişleri Bakanlığı 1,9 milyar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2,9 milyar, Kültür ve Turizm Bakanlığı 3,2 milyar ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ise 4,6 milyar TL harcayarak Diyanet’in gerisinde kaldı.

Ali Erbaş ile AKP’li Güler arasında protokol imzalandı.

BELEDİYE İLE PROTOKOL: Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler ile önceki gün ortak bir proje yapmak için protokol imzaladı. Altınordu ilçesinde Melet ırmağının denizle birleştiği noktada Türk-İslam Araştırma Merkezi kurulacak. Projeyi, AKP’li Belediye’ye bağlı Orkent şirketi ile Diyanet’in birlikte hayata geçireceği açıklandı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, proje için, “İslam alemi için önemli bir külliyenin ilk adımları atıldı” dedi…

İKİ DEV KONFERANS SALONU

105 METRE YÜKSEKLİK: Merkezin şehrin her yerinden görülmesi için yüksekliği 105 metre olarak belirlendi. 68 metre eninde, 7 dönüm arazi üzerine kurulacak proje içinde 13 derslik, 6 sivil toplum kuruluşlarının kullanacağı salon, 110 kişilik 2 konferans salonu, kıraathane, kitap satış birimleri ile aynı anda 6262 kişinin namaz kılacağı camii olacak.

AHŞAPTAN YAPILACAK: Fore kazık üzerinde doğal ahşap malzemeden inşa edilecek olan merkez, yapım tekniği ve kullanılacak malzeme açısından Türkiye’de ve dünyada ilk örnek olma özelliğini taşıyacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler “Bu projeyi daha değerli kılan Diyanet Akademisi’ni sizlerin destekleriyle gerçekleştireceğiz. Ordumuza, bölgemize, ülkemize hatta dünyaya inşallah güzel bir hizmet olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx