İran ve Pakistan dışişleri bakanları telefonda görüştü: ‘Birlikte çalışmaya hazırız’

İran ve Pakistan arasında karşılıklı saldırıların ardından iki ülkenin dışişleri bakanı bugün telefonda görüştü. Pakistan Dışişleri Bakanı Jalil Abbas Jilani ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın görüşmesi hakkında Pakistan’dan açıklama yapıldı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medya platformu X’teki (eski adıyla Twitter) hesabından yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanı Jilani, Pakistan’ın karşılıklı güven ve işbirliği ruhuna dayalı olarak İran’la tüm konularda birlikte çalışmaya hazır olduğunu bildirdi. Jilani, güvenlik konularında daha yakın işbirliğine ihtiyacın altını çizdi” denildi.

JİLANİ, FİDAN’LA GÖRÜŞTÜ: ‘GERİLİMİN ARTMASI GİBİ BİR ARZUMUZ YOK’

Jilani-Abdullahiyan görüşmesi, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Pakistan Dışişleri Bakanı Jilani’nin görüşmesinin ardından geldi. Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Jilani-Fidan görüşmesinin ardından yine bakanlığın X hesabından yaptığı açıklamada, iki bakanın ‘Pakistan ve İran arasında devam eden gelişmeleri’ ele aldığını aktarmıştı.

Bakanlığın paylaşımında ayrıca şu ifadelere yer verilmişti: “(Jilani) Pakistan’ın Marg Bar Sarmachar operasyonunun İran içindeki terör kamplarını hedef aldığını ve Pakistan’ın (gerilimin) tırmanması gibi bir ilgi ya da arzusunun olmadığını ifade etmiştir.”

Ne olmuştu?

İran’ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı, 16 Ocak’ta Ceyşu’l Adl örgütünün Pakistan’daki kamplarının füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) hedef alındığını duyurmuştu. Pakistan Dışişleri Bakanlığı ise aynı akşam yaptığı yazılı açıklamada, İran’ın 16 Ocak’ta sınırdaki Belucistan eyaletinin Panjgur bölgesine hava saldırısı düzenlediğini, iki çocuğun hayatını kaybettiğini, üç kız çocuğun yaralandığını duyurmuştu.

Pakistan, 17 Ocak’ta Tahran Büyükelçisi’ni geri çağırma kararı alırken ziyaret maksadıyla ülkesinde bulunan İran’ın İslamabad Büyükelçisi’nin de bir süre geri dönmeyebileceğini Tahran’a bildirmişti. Sınırda artan gerilimin ardından, Pakistan, dün erken saatlerde İran’ın sınır bölgesindeki bir köye füze saldırısı düzenlemişti. İran, Pakistan’ın füze saldırısında üçü kadın, dördü çocuk dokuz kişinin öldüğünü bildirmişti.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı ise İran’ın Sistan-Beluçistan eyaletinde ‘teröristlerin saklandıkları noktalara’ yönelik son derece koordineli ve özel hedefli bir dizi hassas askeri saldırı gerçekleştirildiğini, istihbarata dayalı operasyon sırasında çok sayıda ‘teröristin’ öldürüldüğünü açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx