İsrail Filistin’in su altı zenginliğine göz dikti

İsrail, Filistin’in deniz sınırları içinde olduğu düşünülen yerlerde, bu bölgeleri “işgal etme” hazırlığı amacıyla İsrailli şirketlere doğal gaz arama ruhsatları verdi.

Gazze’ye yönelik saldırı ve işgallerde on binlerce sivili katleden İsrail, Gazze’deki saldırılarını yoğunlaştırdıktan birkaç gün sonra, geçen yıl 29 Ekim’de Aralık 2023’de Filistin sularında keşif amaçlı düzenlediği ihalenin sonuçlarını açıkladı.

İLLEGAL İZİN!

İhale kapsamında İsrail yönetimi, altı İsrailli ve uluslararası şirkete, uluslararası hukuka göre Filistin’in deniz sınırları içinde sayılan bölgelerde doğalgaz arama ruhsatı verdi.

 Adalah (İsrail’deki Arap Azınlık Haklarının Korunmasına İlişkin Hukuk Merkezi) 5 Şubat’ta İsrail Enerji Bakanlığı’na bu bölgelerde verilen gaz arama ruhsatlarının iptalini talep eden bir mektup gönderdi:YASAKLARI İHLAL EDİYOR!

Açıklamada, yürürlükteki uluslararası hukuk uyarınca İsrail’in işgal altındaki toprakların sınırlı yenilenemeyen kaynaklarını ticari kazanç için ve işgalci gücün yararına kullanmasının yasak olduğu vurgulandı.

Adalah’ın açıklamasının ardından Al Mezan İnsan Hakları Merkezi ve Ramallah merkezli insan hakları örgütü Al Haq, Filistin İnsan Hakları Merkezi (PCHR) ile birlikte benzer şekilde lisans sahibi şirketlere bu alanlarda herhangi bir faaliyet yürütmemeleri yönünde uyarılarda bulundu. 

YASADIŞI İSRAİL EYLEMLERİ

Adalah’ın Hukuk, Arazi ve Planlama Hakları Birimi müdürü Avukat Suhad Bishara, İsrail’in Gazze’ye bitişik denizdeki yataklarının uluslararası hukuka göre yasa dışı olduğunu söyledi. Bishara:

“İsrail’in verdiği lisanslar da dahil olmak üzere bu eylemler, uluslararası insani hukuk ve deniz yasalarına göre yasa dışıdır. İsrail’in bu tür ihaleler ve lisanslar verme yetkisi yoktur” dedi.

KAYNAK: HABER7, AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx