İstanbul, uçak bileti satışı ve otel rezervasyonunda zirvede

Otobüs biletinde yılın en çok otobüs bileti alınan destinasyonu Ankara oldu. Yıl boyunca satışı yapılan uçak biletlerinin yüzde 29’u İstanbul’a satıldı. İstanbul’u Ankara ve İzmir takip ediyor.

En çok yurt dışı uçak bileti alınan rotalarsa sırasıyla Lefkoşa, Bakü ve Belgrad oldu. 2023 yılında da vizesiz yerlere ilgi yüksek.

Uçak biletlerine dair diğer veriler 2023 yılında uçakla seyahat eden kişilerin yüzde 59’unun erkek olduğunu gösteriyor. Bu yıl uçak ile seyahat edenlerin çoğu 35-45 yaş aralığındayken yolcuların yüzde 82’si tek yön uçak bileti almayı tercih etti.

Yılın en ucuz uçak bileti tek kişilik İzmir- Adana rotası için 145 TL’ye alınırken en pahalı uçak biletiyse 110 bin TL’ye İstanbul – Şangay rotası için satın alındı.

Yıl boyunca uçak bileti alan kişilerin yüzde 71’i yalnız seyahat etmeyi tercih etti.

2023 yılı boyunca Enuygun’dan uçak bileti alan kullanıcılar toplamda 3 milyar 121 milyon 951 bin 272 kilometre seyahat etti.

Ekonomik oteller, aile otelleri, spa otelleri ve balayı otelleri yıl boyunca en çok rezervasyon yapılan diğer otel konseptleri olarak öne çıkıyor. yüzde 60 oranında 2 kişilik otel rezervasyonlarının yapıldığı 2023 yılında, çocuksuz rezervasyonlarsa tüm rezervasyonların yüzde 91’ini oluşturuyor.

En pahalı otel rezervasyonu 4 kişilik ve 15 günlük bir Bodrum tatili için 768 bin TL’ye yapılırken en uygun fiyatlı rezervasyonsa tek kişilik ve tek gecelik bir İstanbul seyahati için 100 TL’ye yapıldı.

Yılın en uzun otel rezervasyonu Dubai’de 30 günlük bir seyahat içinken en kalabalık rezervasyonsa 9 kişilikti.

Araç kiralama verileriyse bu yıl en çok 40 yaş üstü tüketicilerin araç kiraladığını gösteriyor. 40 yaş üstü kullanıcılar tüm araç kiralayanların yüzde 33’ünü oluşturuyor.

En uzun kiralanan araç 154 günlüğüne kiralanırken araç kiralama talebiyse çoğunlukla mobil cihazlardan alınıyor. En çok araç kiralanan yerler sırasıyla İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve İstanbul Havalimanı oldu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir