Sekiz bin sanatçıdan ‘İsrail bienale katılmasın’ çağrısı

Soykırım değil Sanat İttifakı (Art Not Genocide Alliance-ANGA) isimli uluslararası grup tarafından başlatılan imza kampanyasında, Gazze’de Filistinlilere yönelik zulümlerine devam eden İsrail’e, İtalya’nın Venedik şehrinde düzenlenecek bienalde yer verilmemesi gerektiği belirtildi.

Dünya çapından sekiz binden fazla sanatçı, küratör ve yazarın destek verdiği imza kampanyasında, Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) ocakta verdiği ihtiyati tedbir kararına işaret edilerek, “İsrail’in Gazze’ye yönelik aylar – aslında on yıllardır – süren saldırısı her şeye rağmen devam ederken; liderleri, uluslararası hukukun üstünde olduklarını ilan ediyor ve soykırım niyetlerini küstahça açıklıyor” ifadesine yer verildi.

ÇİFTE STANDART VURGUSU

İmza kampanyasında, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başladığı 2022’de Bienal’in Ukrayna halkının “kendi kaderini tayin hakkını ve özgürlüğünü destekleyen çok sayıda kamuoyu açıklaması yaptığına” ve Rusya’nın eylemlerinden ötürü men edilme kararı alındığına işaret edilerek, İsrail hakkında da aynı kararın verilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Bienal’in, İsrail’in Filistinlilere yönelik zulmü karşısında sessiz kaldığı ve çifte standart uygulandığı eleştirisinin yapıldığı imza kampanyasında, özetle şöyle dendi:

“Bu çifte standart karşısında dehşete düştük. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, tarihin en yoğun bombardımanlarından birini teşkil ediyor. Ekim 2023 sonu itibarıyla İsrail, Gazze’ye 1945’te Japonya’nın Hiroşima kentine atılan nükleer bombaya eşit güçte tonlarca patlayıcı attı. Ocak 2024’te Gazze’deki günlük ölüm oranının 21. yüzyıldaki diğer tüm büyük çatışmalardan daha fazla olduğu bildirildi.”

“FİLİSTİNLİLERİN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ YOK”

“İsrail devletini resmi olarak temsil eden herhangi bir çalışma, onun soykırım politikalarının onaylanması anlamına gelir.”

“İsrail tarafından öldürülen, susturulan, hapsedilen, işkence gören ve yurt dışına ya da yurt içine seyahat etmeleri engellenen Filistinli şairler, sanatçılar ve yazarlar için ifade özgürlüğü yok. İsrail tarafından kapatılan Filistin tiyatrolarında ve edebiyat festivallerinde, ifade özgürlüğü yok. İsrail tarafından bombalanarak yerle bir edilen Gazze’deki müzelerde, arşivlerde, yayınevlerinde, kütüphanelerde, üniversitelerde, okullarda ve evlerde ifade özgürlüğü yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx