Ürdün, İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşim birimi inşaatını kınadı

Ürdün, İsrail hükümetinin işgal altındaki Batı Şeria’da yasa dışı yerleşim birimleri inşa etme ve genişletmeyi hızlandırmanın önünü açan kararını kınadı.

Ürdün Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, İsrail hükümetinin, Batı Şeria’da birlerce konutluk yerleşim birimi inşasına teklif vermeye hazırlanırken, yerleşim birimi inşa etme ve genişletmesini hızlandırma kararını kınıyor.” ifadesi kullanıldı.

Yerleşim birimlerinin yasa dışı olduğu hatırlatılan açıklamada, “Yerleşim birimlerinin genişletilmesi ve halkın evlerinden çıkarılması uluslararası hukukun ve uluslararası meşru kararların ağır bir şekilde ihlal edilmesi ve açık bir şekilde çiğnenmesidir.” ifadesine yer verildi.

İsrail’in tek taraflı uygulamalarının durdurulması için uluslararası topluma “acil harekete geçme” çağrısı yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“İşgalci güç İsrail’in, yerleşim birimleri inşa etme ve genişletme, Filistinlilerin topraklarına el koyma ve göçe zorlama gibi uygulamaları yasa dışı, reddedilmiş ve kınanmış adımlardır.”

Açıklamada ayrıca İsrail’in uygulamalarının uluslararası insani hukuku ağır bir şekilde ihlal ettiği, barışın temellerini ve iki devletli çözüm seçeceğini baltaladığı vurgulandı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN), İsrail hükümetinin, bugünkü haftalık kabine toplantısında yeni yerleşim birimleri inşa etmek için gerekli izinleri alma sürecini “önemli ölçüde kısaltan” bir kararı onaylayacağını belirtmişti.

KAN’ın haberine göre, söz konusu karar, daha fazla yerleşim birimi inşasına izin verecek, böylece inşaat neredeyse siyasi düzeyin onayı olmadan teşvik edilecek ve planlama izninin ilk onayı da aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in yetkisinde olacak.

İşgal altındaki Filistin topraklarında yasa dışı yerleşim birimi inşasını sürdüren İsrail, 3 bin 412 konuttan oluşan büyük bir Yahudi yerleşim birimi kurmayı planlıyor.

Filistinliler ve Peace Now Hareketi gibi İsrailli solcu kuruluşlar bu plana itiraz ediyor.

Filistin yönetimi ve Avrupa Birliği de söz konusu hamlenin, iki devletli çözüm şansını yok edeceğini vurguluyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs çevresinde yaklaşık 700 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı sayılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir